Barabási Albert-László, a bostoni Network Science fizikusa, világhírű hálózatkutató egy Facebook posztjában osztotta meg előrejelzéseit a koronavírusról.
Barabási szerint a következő hónapokban nagy valószínűséggel fertőzötté fog válni.
A világhírű fizikus, hálózatkutató ennek ellenére nagyon aggódik a vírus miatt, annyira, hogy elkerülhetetlennek tartja azt is, hogy két hónapra lezárják a világot.
Barabási írása szerint a laborban, ahol dolgozik már február óta tudják, hogy március közepén le fog állni a világ. Sok barátjának említette is ezt már hetekkel ezelőtt, de ő sem tudja pontosan meghatározni, hogy mit is jelent majd ez. Ahogy írja:
Barabási kollégái a hálózatelmélet segítségével évek óta pontosan meg tudja jósolni az épp aktuális vírusok terjedését. Követték a Zikát, az Ebolát, és most épp a koronavírus van soron. A fizikus szerint a koronavírus egy hálózati probléma, így hálózati módszertanra van szükség ahhoz is, hogy terjedését megjósolják és kontrollálják.
Barabási szerint azon a ponton már túl vagyunk, hogy karanténok bevezetésével megfékezzék a koronavírus terjedését, ez a vírus ugyanis túlságosan is fertőző és túl elterjedt, ráadásul oltás sincs ellene. Mégis fontosnak tartja, hogy „benyomjuk a társadalmi fékeket”, például iskolák bezárásával. Ez az egyetlen módja annak, hogy lassítsák a vírus terjedését.
Barabási szerint a lakosság fele fertőzötté válik egy éven belül.
Barabási szerint nem jó stratégia az influenzához hasonlítani a koronavírust.
Az influenza ugyanis nem fertőz olyan mértékben, mint a koronavírus, az elérhető oltások pedig immunissá is teszik a kórral szemben a lakosság nagy részét. A koronavírus viszont akadály nélkül tud fertőzni, és nagyobb százalékban okoz halált az idősek és betegek körében.
Barabási leginkább az idősek miatt aggódik. Szerinte mindenki, akinek idős vagy beteg van a családjában, szomszédjában, házában, felelősséggel tartozik irántuk: fontosnak tartja, hogy tájékoztassuk idős rokonainkat a vírus természetéről és gondoskodjunk róla, hogy legyen számukra elég elérhető élelmiszer, hogy ne kelljen közösségbe menniük.
Barabási arra is felhívja a figyelmet, hogy most mindenkinek egyéni felelőssége van abban, hogy ne váljanak vírus terjesztővé, a hirtelen sok beteg ugyanis leterhelné az egészségügyet, aminek további, beláthatatlan következményei lennének.
Barabási szerint, ha nem teszünk meg mindent, ami tőlünk telhető, hogy lassítsuk a járványt, az év végére rengetegen szülők és nagyszülők nélkül maradunk.
Forrás: 888