Kultúra

Magyar férfi nyert pert a facebook ellen egy letiltott komment miatt

Hirdetés

Pert nyert első fokon B. Gábor a Facebookkal szemben. A berlini tartományi bíróság arra kötelezte a Facebookot, hogy ismét jelenítse meg a felhasználó törölt hozzászólását, és tegye újra elérhetővé a blokkolt fiókját. Az ítélet mérföldkőnek számít.

A Facebook nem kímél senkit, sokszor indoklás nélkül letilt oldalakat, személyeket.

A Facebook algoritmusok segítségével nézi át a megjelent tartalmakat, hozzászólásokat, és a gyanúsabbakat jelzi egy moderátornak, aki arról dönt, hogy törölje-e az adott posztot, hozzászólást és alkalmazzon-e további eszközöket (a profil időleges vagy végleges felfüggesztése). Ez egyre több felhasználóval történik meg világszerte, de talán a leggyakrabban Németországban, ahol nemrég törvényt hoztak a közösségi média tartalmait illetően. Az úgynevezett NetzDG-törvény arra kötelezi az internetes portálokat, hogy a jogsértőnek minősülő hozzászólásokat 24 órán belül töröljék. Ha nem teszik, akkor euró százezrekben mérhető a bírság.

A Németországban élő B. Gábor egyik véleményét jogsértőnek ítélte a Facebook, ezért a hozzászólását törölte, illetve 30 napra letiltotta a felhasználói fiókját is. B. Gábor bírósághoz fordult, és első fokon pert nyert az óriáscéggel szemben – adta hírül a Demokrata.

Az ügy előzménye, hogy a Basler Zeitung 2018. január 8-án megosztotta egyik cikkét a saját Facebook-oldalán, idézve a magyar miniszterelnököt:

Hirdetés

„Orbán Viktor csodálkozik azon, hogy egy olyan országban, mint Németország, a káoszt, az anarchiát és a határok illegális átlépését jó dolognak tartják és ünneplik”.

B. Gábor ehhez a cikkhez azt a véleményét fűzte, hogy

„a németek egyre ostobábbak. Nem csoda, hisz a balos álhírgyártó média szakképzett munkaerővel, csökkenő munkanélküliséggel és Trumppal tömi tele a fejüket.”

Nem sokkal később a Basler Zeitung bejegyzése alatt ez a hozzászólás kapta a legtöbb kedvelést, de a Facebook úgy ítélte meg, hogy a komment jogsértő, ezért jött a már említett törlés, illetve B. Gábor fiókjának felfüggesztése.

A férfi védője, az egyébként Németországban igen elismert Joachim Steinhöfel azzal érvelt, hogy akár osztja valaki a hozzászóló álláspontját, akár nem, mindenképp megilleti a véleménynyilvánítás szabadsága.

Hirdetés
A berlini tartományi bíróság elsőfokú ítélete szerint a Facebooknak 250 ezer eurós közigazgatási bírság terhe mellett megtiltják, hogy a hozzászólást törölje, illetve B. Gábor felhasználói fiókját zárolja.

Az elsőfokú ítéleteket általában nem indokolják meg. Ezúttal azonban a bíróság kimondta, hogy a felhasználóknak nem kell eltűrniük, hogy jogszerű tartalmakat töröljenek a közösségi médiából, a konkrét esetben a törölt tartalom jogszerű és megengedett volt.

A Facebook az elsőfokú ítéletet követően a felhasználói fiókot újra elérhetővé tette, de a hozzászólást nem. A Facebook ügyvédei azt közölték, hogy ismételt ellen­őrzés után arra az eredményre jutottak, a közösségi alapelvek alkalmazása korrekt volt, és a tartalom továbbra sem jeleníthető meg.

A Facebook egyébként fellebbezhet az ítélet ellen, mivel az csak elsőfokú eljárásban született.

„Ez egy iránymutató ítélet, az első ilyen bírósági ítélet Németországban. Végre van valami kézzelfogható a felhasználók kezében egy konszern átláthatatlan üzelmeivel szemben, amely úgy bánik a saját felelősségével, mintha használt kerékpárokkal kereskedne. Ez az eljárás alapvető jogot érint: a Facebook- vagy Twitter-szolgáltatók jogát arra, hogy szerződésszerűen és jogszerűen eljáró felhasználók hozzászólásait törölhesse, vagy ezen az alapon a felhasználói fiókokat zárolja” – nyilatkozta a német Presseportalnak Joachim Steinhöfel ügyvéd.

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!