Kultúra

Seagal és Putyin, a két szenvedélyes harcművész holtig tartó barátsága

Hirdetés

 

Az apai nagyszülei révén Oroszországból származó Steven Seagal évek óta kötődik az orosz elnökhöz. Ebben nyilván az is szerepet játszott, hogy mindketten a küzdősportok rajongói. Az akciófilmek egykori hőse magától értetődőnek tartotta – az amerikai és szerb mellett – orosz állampolgárságát is. Putyinon kívül az egykori szovjet térség más, keménykezű vezetőivel is szívesen barátkozik.

Steven Seagal hollywoodi színész csatlakozott a Csak Oroszország – Patrióták – Az Igazságért nevű Putyin párti szövetséghez – jelentették a minap a hírügynökségek. Az uniót még januárban alakították három korábban is létező orosz pártból. Frakciójukkal most is képviseltetik magukat a Dumában, az orosz alsóházban, és indulnak a szeptemberi parlamenti választáson is.

De ki is az a Steven Seagal, akiért a magyar nézők három évtizede még rajongtak, és néhányan talán még ma is emlékeznek az Ölve vagy halva, a Nico, a Törvényre törve vagy az Úszó erőd című filmjére?

Többször jelölték a világ legrosszabb színésze és a leggyengébb mellékszereplő díjra, 1994-ben pedig fölényesen nyerte a világ legrosszabb rendezője díjat a Lángoló jéggel. Egy régi, ma mémnek nevezett kollázs szerint mimikájával viszonylag kis eséllyel pályázhatott volna az Oscarra. Akkoriban úgy látták: Steven Seagalnak az arca sem rebben, amikor boldog, szórakoztató, zavart, kíváncsi, bánatos, kétkedő, unatkozó, rémült, ingerült, dühös, gunyoros, büszke, magányos, vágyakozó, sajnálkozó vagy éppen csintalan.

Hirdetés
Forrás: Twitter
Steven Seagal tucatnyi arcaForrás: Twitter

A küzdősportok művésze

A michigani születésű Seagal a harcművészetek mestere. Az aikidóban fekete öves, és ő volt az első külföldi, aki oktatói címet kapott Japánban.

Harcművészetre tanította egy louisianai seriff helyetteseit is. A seriffet annyira lenyűgözte, hogy Seagalt is felkérte: legyen a rend őre.

Kevésbé köztudott, hogy Seagal remekül gitározik; dalai több filmben is elhangoztak.

Dalai a vallásában is előfordul. Seagal magát buddhistának vallja. Penor Limpocse láma, a tibeti buddhizmus 11. uralkodója 1997-ben a 17. században élt Csundrag Dorje reinkarnációjaként tulkuvá avatta.

Ha a dalai lámával nem is, de más buddhista szerzetesekkel találkozott, méghozzá 2007-ben a dél-oroszországi Kalmükföldön, ahol a tudósítások szerint elköltött a helyi ínyencségnek számító birkalevest, elmondott egy fohászt a buddhista szentélynél, és leült sakkozni a vallási vezetővel.

Hirdetés
AP Photo/Mergen Bembinov
Seagal Kalmükföldön, egy buddhista szerzetessel, 2007-benAP Photo/Mergen Bembinov

A küzdősportokban szerzett tapasztalatait Seagal filmjei előkészítése vagy forgatása közben is előszeretettel hasznosította. A kilencvenes évek eleje, egészen pontosan 1991 és 2018 között csaknem tucatnyi nő állította, hogy a színész szexuálisan zaklatta, vetkőzésre kényszerítette, fenyegette vagy megverte őket. Regina Simons 2018-ban egyenesen azzal vádolta meg Seagalt, hogy évekkel korábban, 18 évesként megerőszakolta.

Faviola Dadis holland modell Instagram-fiókján közzétett nyilatkozatában szintén szexuális zaklatással vádolta a jelek szerint féktelen férfit.

Az esetek többségében peren kívül megegyezés született azok után, hogy Seagal különböző összegű kártérítéseket fizetett.

A színész azonban nem csak a nőkkel kegyetlenkedett. A kaszkadőrök is rendre arra panaszkodtak, hogy a jelenetek közben szándékosan megütötte őket.

Egyikük azonban ezt nem tűrte. Gene LeBell kaszkadőrkoordinátor állítólag összecsapott a sztárral, mert erőszakoskodott a személyzettel. Miután a színész azzal dicsekedett, hogy aikido edzésének köszönhetően ellenálló a fojtogatásra, LeBell – saját bevallása szerint – átkulcsolta Seagal nyakát, majd annak jóváhagyásával folytatta a szorítást. Seagal a végén – azt mondják – elvesztette az uralmat a belei felett.

Hirdetés
Hirdetés

Ilyen előzmények után szinte törvényszerű volt Seagal megjelenése a politikában, ahol eléggé vitatható szerepei voltak.

A 2000-es évek elején kezdett egyre inkább kötődni Oroszországhoz, ami némileg érthető, hisz zsidó származású apai nagyszülei onnan vándoroltak ki az Egyesült Államokba.

Steven Seagal amerikai akciófilmsztár a Rossziszkaja Gazeta című állami lapnak adott egy 2000 szavas interjút, amelyben támogatásáról biztosította Oroszország krími akcióit – így számolt be 2014-ben a Moscow Times a színész politikai nézeteiről.

Egy Romániában forgatott filmje forgatásán adott interjúban Seagal azt mondta: „nagyon ésszerűnek tartja Vlagyimir Putyin azon eltökéltségét, hogy megvédje a Krím orosz ajkú lakosságát, vagyonát és a szevasztopoli orosz fekete-tengeri katonai támaszpontot”.

Obama elnök Ukrajna-politikáját egyszerűen „idiótának” nevezte.

A cikk szerint a republikánus Seagal, akiről úgy tartják, hogy – részben a harcművészetek iránti közös szeretetük okán – az orosz elnök közeli ismerőse, azt mondta: Putyin „a világ egyik legnagyobb élő vezetője”, akit a „fivérének tekint”.

Alexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
A két óriásAlexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Seagal mellesleg éppen 6 hónappal idősebb „öccsénél”.

A moszkvai portál arra is emlékeztetett, hogy az akciósztár és egykori seriffhelyettes nem először szólalt meg a Kreml által irányított médiában az ukrajnai helyzetről. Egy hónappal korábban a Russia Today angol nyelvű televíziós csatorna szakértő vendégeként beszélt az ottani helyzetről.

Seagal nyílt oroszpárti elköteleződése és állásfoglalása kiverte a biztosítékot Észtországban, ahol az Augustibluus fesztivál fő fellépője lett volna.

Tõnis Mägi, a legendás észt zenész azt kifogásolta, miért hívták meg a fesztiválra Steven Seagal amerikai akciósztárt, aki nyíltan támogatja Putyint és az ukrán válsággal kapcsolatos politikáját. „Ez teljesen érthetetlen, ezek az emberek egyáltalán nem figyelik, mi történik a világban, ott, ahol élnek?” – háborgott Mägi.

Urmas Paet akkori észt külügyminiszter is azt hangoztatta, hogy a kulturális rendezvények szervezőinek megfelelő társadalmi érzékkel kellene rendelkezniük. „Steven Seagal az elmúlt hónapokban aktívan részt akart venni a politikában, és ezt olyan módon tette, ami a demokráciát és a jogállamiságot tisztelő világ nagy része számára nem elfogadható” – fejtette ki Paet.

„Elfogadhatatlan egy állam egy részének megszállása, és elfogadhatatlan a megszállás értelmetlen dicsérete is” – hangsúlyozta a miniszter.

Az Augustibluus fesztivált 2014-ben végül Seagal nélkül tartották meg.

A Rosszijszkaja Gazeta egyébként a színész politikai szerepvállalását azzal fokozta, hogy párhuzamot állított közte és Arnold Schwarzenegger volt kaliforniai kormányzó, illetve Ronald Reagan volt amerikai elnök között. Azt írták, hogy Seagal „nem kevésbé népszerű vagy tekintélyes a mai világban”.

Az interjút szemléző Moscow Times szerint azonban a megállapítás pontatlan, mert az imdb.com STARmeter nevű, a celebek népszerűségét nyomon követő listája szerint Seagal akkor az 1454. helyen, míg Schwarzenegger a 124. helyen állt.

Seagal egyébként az interjúban belengette: bár szereti az Egyesült Államokat, elképzelhető, hogy követi Gérard Depardieu francia filmsztár példáját, és felveszi az orosz állampolgárságot.

A mi „Pistánk”

Előtte azonban a szerbet kapta meg.

„Seagal (Saul) Steven Frederic, aki 1952. április 10-én született Michigan szövetségi államban (Lansing, Ingham), az Amerikai Egyesült Államok állampolgára, megkapja a Szerb Köztársaság állampolgárságát” – idézte a szerb média a hivatalos közlönyt 2016 januárjában.

Attól a naptól kezdve a színészt Szerbiában Stevónak becézték, ami a magyar Pista megfelelője.

Szerb állampolgársága megszerzésében nem kis szerepet játszott, hogy a belügy különleges egységeit képezte ki.

„Szerbiát új hazámnak tartom” – kedveskedett a színész Aleksandar Vučićnak.

AP Photo/Darko Vojinovic
Seagal átveszi útlevelét az akkori szerb kormányfőtőlAP Photo/Darko Vojinovic

Az akkori kormányfő személyesen adta át Seagalnak a szerb útlevelet.

BFF Putyinnal

A színész-zenész nem sértődött meg, hogy kitiltották az észt fesztiválról. Helyette egy szevasztopoli motoros bulin lépett fel, ahol a donyecki köztársaság himnuszát énekelte oroszbarát szeparatistákkal együtt.

Akkor már évek óta haverkodott az orosz elnökkel. Ők ketten BFF, azaz best friends forever, a legjobb barátok mindörökre – jelentette az NPR.

Az amerikai nemzeti közszolgálati rádió szerint Putyint és Seagalt Bob Van Ronkel producer hozta össze, aki az eltelt két évtizedben hollywoodi sztárok tucatjait „futtatta” mindenekelőtt Moszkvában, és időnként a kazah fővárosban, Almatiban.

A befolyásos oroszok a hírességekkel erősítették saját imázsukat. Az általában költséges kapcsolatokkal tulajdonképpen vagyonukkal kérkedtek.

„Engem kértek fel: hozzam el Steven Seagalt, hogy a zenekarával lépjen fel egy rendezvényen Putyin elnökkel, így én voltam a felelőse a bemutatkozásnak, ami után Steven Putyin legjobb barátja lett” – ismerte el Van Ronkel egyáltalán nem szerényen az NPR-nek.

Forrás: Bob Van Ronkel
Bob Van Ronkel (balról a második, a háttérben), Vlagyimir Putyin és Steven Seagal MoszkvábanForrás: Bob Van Ronkel

A mind a mai napig orosz portált működtető producer sorra szállította a sztárokat. Seagal mellett többek között Jim Carrey, Jack Nicholson, Sean Penn, Woody Harrelson, Lara Flynn Boyle, Mike Tyson, Sean Penn és Kanye West vendégeskedett Oroszországban mesés összegekért. Van Ronkel ügyködött akkor is, amikor Donald Trump Miss Universe szépségversenye Moszkvában vendégszerepelt.

„Az oroszok részéről okos húzás volt” – mondta a CIA oroszországi műveleteinek korábbi vezetője. „Annak a jele volt, hogy nincsenek egyedül a világban. Nem voltak elszigetelve, hisz megvoltak ezek a kulturális kapcsolatok. És ezt eredendően arra használták, hogy növeljék a Nyugattal szembeni legitimitásukat” – tette hozzá Steve Hall.

Van Ronkel története a 2000-es évek virágzó orosz gazdaságáról szólt. A pillanat azonban elmúlt. A gazdaság stagnált, a rubel értékét vesztette, részben az amerikai szankciók hatására.

„Az oroszoknak, akik egymillió dollárt adtak volna, hogy elhozzam Mariah Carey-t, elfogyott a pénze. A vendégszereplés ára ugyanis számukra rubelben megkétszereződött volna” – kesergett Van Ronkel.

Az amerikai celebek piaca Oroszországban, akárcsak a két kormány közötti kapcsolat, fokozatosan kihűlt – állapította meg az NPR.

Seagal és az orosz elnök kapcsolata azonban töretlen. A színész a Putyin-rezsim egyik leghangosabb szószólója:

„Ostobaság azt gondolni, hogy Vlagyimir Putyinnak köze volt az amerikai választások manipulálásához, vagy akár csak azt feltételezni, hogy az oroszok rendelkeznek ilyen technológiával” – nyilatkozta Seagal a Good Morning Britain adásában.

Vlagyimir Putyin államfő 2016-ban elnöki rendeletében adományozott orosz állampolgárságot Steven Seagalnak, aki az amerikai és az orosz tisztviselők között időnként összekötőként lépett fel.

Alexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Putyin Seagal orosz útlevelével a kezébenAlexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Az amerikai kongresszusi küldöttség tagjai korábban elismerték, hogy Seagal segítségével sikerült tárgyalóasztalhoz ülni az oroszokkal, amikor terrorizmusellenes fellépés kérdéseit vizsgáltak.

„Az ő kívánsága volt, és maga folyamodott állampolgárságért” – mondta Seagalról a Kreml szóvivője. „Tulajdonképpen arról nevezetes, hogy egészen meleg érzelmeket táplál hazánk iránt” – tette hozzá Dmitrij Peszkov.

Seagal nem az első nyugati celeb, aki Oroszországhoz törleszkedik.

„Putyin macsósága más nyugati hírességeket is arra késztetett, hogy orosz állampolgárságért folyamodjanak” – írta a Moscow Times, amely példaként Roy Jones Jr. öklözőt és Gérard Depardieu francia színészt említette, aki közben már az orosz mellett az algériait is megszerezte, törökért pedig folyamodott.

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!