A Pentagon fegyverzetet küld Ukrajnának, és 8500 amerikai katonát helyezett készenlétbe, hogy szükség esetén minél gyorsabban tudják őket Kelet-Európába áthelyezni. A csapatok csak a NATO gyors reagálású egységének nyújtanának támogatást – közölte a védelmi minisztérium. Ezt az elnök rendelte el.
Közben Joe Biden európai vezetőkkel egyeztetett az ukrán és az orosz határon gyorsan romló biztonsági helyzet miatt a további lépésekről. Erről csupán annyit osztott meg a sajtóval; nagyon fontos, hasznos megbeszéléseken van túl. Teljes az egyetértés az európai vezetőkkel. “Minden mást később!”
A USS Harry Truman repülőgép-hordozó is a Földközi-tengerre érkezett. A hidegháború óta nem volt példa arra, hogy amerikai anyahajók csoportja NATO-parancsnokság alá került.
Az írországi orosz nagykövet a NATO-t vádolja a feszültség gerjesztésével.
“Európa arra pazarolja az energiát, hogy a nem létező orosz invázióra keresi a választ, ahelyett, hogy felelősségteljes, érett választ adna az európai biztonsági garanciákat illető javaslatainkra” – mondta Jurij Filatov.
Az ukrán hírszerzés szerint Moszkva 127 ezer orosz katonát vezényelt a közös határra.
Az ukrán elnök nyugalomra intette a nemzetet.
“Az imént ért véget a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülése. Nem a média számára készültek hangzatos döntések, hanem fontos következtetéseket vontunk le társadalmunk és az ukrán emberek számára. Ezek egyszerűen úgy szólnak; mindent kontroll alatt tartunk, semmi ok a pánikra” – közölte Volodimir Zelenszkij.
Washington visszahívta diplomatáit és családtagjaikat Kijevből. Az uniós államok egyelőre nem lépik ezt meg – derült ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter és az EU-huszonhetek külügyminiszteri tanácsának egyeztetésén.
euronews