EurópaVilág

Így bizniszel Ursula: 4 milliárd eurót dobott ki az ablakon

Hirdetés

Minimum 215 millió adag fel nem használt COVID-19 oltóanyagot semmisítettek meg eddig az uniós országok, és a kényszerű készletkidobás miatt az európai adófizetőket 4 milliárd euró kár érte. Legalábbis ez következik a Politico összegzéséből, és az idézett írás szerint a kár ennél valószínűleg nagyobb lehet.

Mint ismeretes, az első koronavírus elleni védőoltás 2020 végi jóváhagyása után az európai országok megrendeltek 1,5 milliárd adag oltóanyagot a gyógyszergyártóktól. Ennek legnagyobb részét az 1,1 milliárd adagos BioNTech/Pfizert vakcina adta, és ezek közül sok ma már a kontinens szemétlerakóiban hever – írja a Politico. A rendelkezésre álló adatokon alapuló számítások azt mutatják, hogy az uniós országok lakosonként átlagosan 0,7 oltóanyagot dobtak ki. E téren Észtország áll az élen, ahol lakosonként egynél több adag ment a kukába, majd Németország következik a sorban.
A háttérben az áll, hogy az országok a járvány lecsengése után is kötelezve voltak a vakcina vásárlására, és a logisztikai problémák meghiúsították a felesleges adagok harmadik országokba történő szállítását.

A Politico szerint a következmények nem csak pénzügyiek. A Pfizer-szerződés megtárgyalásának mikéntjéről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke továbbra is hallgat.
Annak idején a New York Times arról írt, hogy a szerződéskötés előtt sms-eket küldtek és hívták egymást a Pfizer elnökével, Albert Bourlával.

Az átláthatóság hiánya a vakcinaügylet jellemzője. Az Európai Bizottság megtagadta egy brüsszeli újságíró „dokumentumokhoz való hozzáférését”. Az EU költségvetési felügyeletének megtiltották a tárgyalások vizsgálatát. Az Európai Parlament COVID-19 bizottsága sem járt jobban, von der Leyen kitért a testület idézése elől, nem jelent meg a bizottsági képviselők előtt, és nem válaszolt a bizottság kérdéseire.
A szerződést az Európai Bizottság időközben újratárgyalta a gyártókkal, ugyanis a felesleges oltóanyagok szállítása miatt több ország tiltakozott a fölösleges pénzkidobás miatt. De az időközben módosított szerződés értelmében is további három évig, 2027-ig érkeznek az oltóanyagok az uniós országokba. Mi több, a lemondott oltóanyagért is fizetni kell. Lengyelország és Magyarország ezt nem fogadta el,  őket a Biontech/Pfizer beperelte az át nem vett oltóanyagok kifizetését követelve.
Ezzel kapcsolatban a Magyar Nemzet kérdésére a Kormányzati Tájékoztató Központ közölte: Az Európai Bizottságban a Pfizer-beszerzéseket a korrupció gyanúja lengte körbe. Nyilvánvaló, hogy ezeket a vakcinákat feleslegesen nagy mennyiségben rendelték meg és kényszerítették a tagállamokra.

 

Hirdetés
Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!