Az Interpol kitálal: honnan dől a pénz a maffiához, a magánhadseregekhez és a terrorszervezetekhez
Évi 31 milliárd euró kerül illegális erőszakszervezetekhez.
De hogy kerül hozzájuk ilyen mértékű összeg? Ennek próbált utánajárni két civil szervezet segítségével az Interpol.
A jelentésből kiderül, hogy a fegyveres bűnszervezetek fő jövedelemforrása, vagyis a pénz 38%-a illegális bányászatból, arany és más nemesfémek feltárására kivetett törvénytelen adókból származik. Jókora hasznuk van az illegális gazdaság gyakran környezetromboló hatásából származó jövedelmeinek lenyúlásából is.
Az elvben semmilyen hivatalos állami kontroll alá nem tartozó magánhadseregek a Közel-Keleten, és a trópusi Afrikában is uralják a terepet.
De itt még nincs vége a sornak, a jövedelmeik 28%-a ugyanis a drogból származik. Bár, ahogy gazdasági tevékenységgel sem, úgy a kokain vagy a heroin termelésével sem foglalkoznak. Úgy nyernek pénzt, hogy adót vetnek ki a termelőkre, a laborok üzemeltetőire és a kereskedőkre.
„2017-ben a tálibok Afganisztánban 75-95 millió dollárt kaszáltak a kábítószer-termelők adóztatásából. Ebből a pénzből nagyon sok hatásos és modern fegyvert lehet venni” – írja a hvg.hu.
További 26% származik a védelmi pénzből, a maffiaadóból is. De például az adományok és a túszok után szedett váltságdíj mindössze 3-3%-át teszi ki a jövedelmüknek.
A helyzet súlyát talán az szemlélteti a legjobban, hogy az Iszlám Állam terrorcsoport még mindig havi 10 millió dolláros bevételhez jutott az általa kontrollált területek adóztatásból, holott 2017-ben elvben katonai vereséget szenvedtek.
Forrás: szeretlekmagyarország
A kép illusztráció