Kínát újabb átok sújtja a koronavíruson kívül
A luxusfogyasztás visszaesése, elmaradó makaói szerencsejátékosok, a légitársaságok megzuhanó részvényei, szabadságra küldött banki alkalmazottak, az autógyárak megbénult beszállítói láncai – ezek Kínában az azonnali és közvetlen következményei a koronavírus terjedésének.
A vírus terjedése óta számos szabadidő és szórakoztató központot bezártak Kínában.
Az IKEA drasztikus lépésre szánta el magát: a svéd cég úgy döntött, mind a 30 kínai áruházát bezárja a koronavírus miatt.
A vállalat szerdán még azt mondta, csak a boltok felét fogja bezárni és rövidíteni akart a többi nyitva tartásán.
A Nissan, a PSA és a Renault már most elkezdte visszahívni külföldi munkavállalóit Kínából a koronavírus járvány terjedése miatt.
Az a 40 város, mely érintett a fertőzés által a kínai járműpiac 40 százalékát fedi le.
A beszállítói láncok is megbénulhatnak nagyon hamar, és az alkatrészek sem érkeznek meg időben a vírussal fertőzött területekről; ez a probléma nagyon hamar érintheti a Nissant, a PSA-t, a Hondát, a General Motors-t, és a Renault is. A Nissan, a PSA és a Honda lehet a leginkább érintettek a beszállítók leállása miatt, mivel ezeknek a cégeknek jelentős gyártókapacitásaik vannak az érintett régióban.
A Nissan arra készül, hogy japán munkatársait Vuhanból hazaszállítsa, a francia PSA 38 emberét és azok családtagjait is elindította a régió három gyártóüzeméből, míg a Renault munkatársai számára lehetőséget kínál a távozásra.
Bár jelenleg még igencsak korai lenne megjósolni a hatásokat, a befektetők azonban már érzékelik a negatív tendenciákat, eddig az LVMH részvényei idén 4 százalékkal, a Kering-é 8 százalékkal, míg a Burberry-é 9 százalékkal esett vissza.
Elemzők becslése szerint a kínai fogyasztás tíz százalékos visszaesése az év első felében mintegy 2 százalékkal csökkentheti a luxustermékeket forgalmazó világcégek bevételét, nyereségüket pedig 4 százalékkal vetheti vissza.
A fertőzés miatti hosszú távú pénzügyi következményeket ma még felmérni sem lehet, viszont az azonnali, közvetlen intézkedések is – melyek ma még jórészt a hongkongi munkavállalókat érintik – komoly fennakadásokat okoznak a napi ügymenetben.
A járványnak szerda esti adat szerint eddig 170 halálos áldozata van. Mindannyian Kínában haltak meg, döntően a 11 milliós lakosú Vuhanban, ahol a járvány terjedni kezdett.