Világ

Történelmi döntés Pakisztánban a gyerekek iskolai bántalmazása ellen

Hirdetés

Betiltotta a pakisztáni parlament alsóháza a gyerekek testi fenyítését, jelentette a Guardian iszlámábádi tudósítója. Az elmúlt években szörnyű esetek láttak napvilágot, több gyereket is halálra vertek tanárai vagy munkaadói az ázsiai országban. A döntés egyelőre csak a fővárosban érvényes, de sokan így is történelminek tartják, és arra számítanak, hogy hamarosan az egész országban betiltják majd a gyerekek bántalmazását.

Alig több mint egy hónappal ezelőtt a Pakisztán keleti részén, Pandzsáb tartományban található Vehari egyházi iskolájában egy nyolcéves, vallástudósnak készülő kisfiú nem tanulta meg a neki feladott leckét. Ennek még egyáltalán nem kellene hírnek lennie, az ezután történtek azonban még a nevelési célzatú testi fenyítést elfogadhatónak tartó Pakisztánban is nagy visszhangot vertek. Tanára büntetésből megverte és megkínozta a gyereket, aki még azelőtt belehalt sérüléseibe, hogy orvosi ellátást kaphatott volna.

Nem ez volt az egyetlen hasonló eset az utóbbi időben. Tavaly júniusban egy szobalányként dolgozó, nyolcéves kislány esett áldozatul munkaadóinak, akik azért verték halálra, mert hagyta kirepülni a papagájaikat a lakásból a ketrec takarítása közben. Az elkövetőket ugyan letartóztatták, de az ehhez hasonló esetek, illetve egyes verésekről nyilvánosságra került videók a pakisztáni közbeszéd egyik fontos témájává tették a gyerekek testi fenyítését.

Anjum Naveed/AP
Óra egy iszlámábádi iskolábanAnjum Naveed/AP

A parlament alsóháza egy új törvény elfogadásával reagált a botrányokra. Ez megtiltja a gyerekek veréssel való fegyelmezését a hivatalos és nem hivatalos munkahelyeken, valamint az egyházi, állami és magániskolákban, az elkövetőket pedig szankciókkal sújtja. Az ország különböző tartományaiban eltérő törvények vonatkoznak a testi fenyítésre, ezért a teljes tiltás egyelőre csak a fővárosban, Iszlámábádban érvényes.

A javaslatot beterjesztő Mehnaz Akbár Aziz a Guardian kérdésére így is történelminek nevezte a törvény elfogadását. Szerinte a gyerekek testi fenyítése az utóbbi időben egyre elterjedtebbé vált az országban, az államnak pedig eddig semmilyen eszköze nem volt arra, hogy fellépjen az erőszak ellen.

Hirdetés
Fareed Khan/AP
Tanítás előtti ima Karacsi egyik iskolájának udvarán – a koronavírus miatt teljes védőöltözetbenFareed Khan/AP

A gyerekek védelmével foglalkozó civil szervezetek abban bíznak, hogy hamarosan az ország szenátusa is elfogadja az új törvényt, ezután pedig a tartományi törvényhozó testületek is ratifikálják. Sezád Roj zenész és aktivista szerint a kihívás most abban rejlik, hogy részletes szabályokat kell kidolgozni a jogszabály betartatására.

Egy másik gyerekjogi aktivista, Szjed Mikdad Mehdi azt hangsúlyozta a Guardian tudósítójának, hogy sok pakisztáni gyerek egyszerűen otthagyta az iskolát a testi fenyítések miatt. Szerinte az a legnagyobb gond, hogy az erőszak elfogadott megoldás a problémákra az országban: a fizikai büntetés integráns része a társadalom működésének, a rendőri intézkedésektől kezdve a családon belüli erőszakig. Erre jó példa, hogy a pakisztáni büntetőtörvénykönyv egyik pontja engedélyezi a tanárok és szülők számára, hogy jóhiszeműen büntessék a gyerekeket.

„Meg kell változtatnunk ezt a mentalitást. A gyerekek megverése semmilyen módon nem válik a hasznukra. Csak megöli a kreativitásukat, és megsérti alapvető jogaikat” – mondta Mehdi.

Fareed Khan/AP
A Koránt tanulmányozzák egy Karacsiban lévő iskola diákjaiFareed Khan/APForrás: hirado.hu

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!