Európa

Az Európai Parlament annyi migránst fogadna be, hogy attól még a német kormány is frászt kapott

Hirdetés

A német kormány aggódik az EU által javasolt új menekültügyi szabályozás miatt, mert a jelenleginél sokkal több migránst kellene befogadniuk – értesült a Der Spiegel. Az úgy szabályok megkötnék a német kormány kezét abban is, hogy korlátozza a befogadandó migránsok számát.

Az Európai Parlament arra készül, hogy kiegészítse az úgynevezett Dublini Rendeletet, amely a migránsok befogadását szabályozza az Európai Unión belül – írja a Der Spiegelre hivatkozva a Deutsche Welle.

Az eredeti megállapodás szerint a migránsoknak azokban az országokban kell benyújtaniuk menedékkérelmüket, amelyben az unió területére léptek és értelemszerűen ezekben az országokban kell a kérelmet elbírálni is. Az Európai Parlament azonban egy olyan szabályt fogadott el, amely szerint a megérkező migránsok menedékkérelmét abban az országban kellene elbírálni, amelyben családtagjai élnek. Ez azt jelenti, hogy ha egy olyan migráns érkezik, akinek nem él családtagja az unió területén belül, akkor az az ország bírálja el kérelmét, ahova megérkezik, például Olaszország, Görögország. Ám ha egy migránsnak már él hozzátartozója mondjuk Németországban, akkor német állam lenne köteles lefolytatni a menekültügyi eljárást, azaz ebben az országban telepedhetne le a migráns a kérelme pozitív elbírálása esetén.

A Der Spiegel által megszerzett belügyminisztériumi feljegyzésből kiderül, hogy ebben az esetben a vártnál sokkal többen érkeznének Németországba, és kútba esne a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) azon terve is, hogy évi 220 000 ezer migránsban maximálnák a befogható bevándorlók számát – beleértbe ebbe a havi 1000 főben meghatározott családegyesítések számát is. Ezek a számok a jelenlegi nagykoalíciós megállapodásban is szerepelnek – amelynek elfogadása a szociáldemokratákon múlik. Az Európai Parlament tavaly novemberben tette le a javaslatát az asztalra. A tervből akkor lesz jogszabály, ha azt megszavazza a tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács. Nagyságrendekkel többen jönnének.

A német belügyminisztériumban a jogszabálytervezet egyik félmondata ütötte ki a biztosítékot, amely így szól: „…a rokoni kapcsolat puszta bemondása is elég lenne.”

Hirdetés

Egy olyan állam tehát, ahol sok migráns tartózkodik, a családegyesítések révén rengeteg migránst kellene, hogy befogadjon. Ha azzal a több mint 1,4 millió emberrel számolunk, aki 2015 óta érkezett Németországba, akkor olyan számokról beszélünk, amely a hagyományos értelemben vett családegyesítéshez képest teljesen más nagyságrendet képvisel – fogalmazott a lehető legóvatosabban Ole Schröder a belügyminisztérium parlamenti államtitkára.

Merkel pártja, a CDU is visszariadt a javaslattól. Ezzel kapcsolatban egy levelet juttattak el Manfred Weberhez, az Európai Néppárt egyik vezetőjéhez, amelyben azt írták, hogy a javaslat csak tovább növelné azon államok terheit, amelyek már így is sok migránst fogadtak be.

A kérdés már csak az, hogy a Tanács hogyan fog dönteni. Egy ilyen fontos kérdésben egyhangú szavazás szükséges, vagyis mindenkinek rá kell bólintania az új szabályozásra – azokon kívül, akik tartózkodnak. Ez vélhetően nem fog megtörténni, hiszen a V4 országok egyértelműen ellenzik a bevándorlás felpörgetését.
Forrás: 888.hu

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!