Pilhál nagyon kiakadt Dobrevre – Hogy mer egyáltalán megszólalni?
Honnan veszi a bátorságot ez a pimasz nő, hogy szájára vegye 2006 őszét? És ha már szájára veszi, akkor valótlanságot terjesszen róla, bagatellizálja a tüntetők sérelmére elkövetett állami bűncselekmények súlyát? Tőle és Szemkilövető férjétől egyetlen esetben lenne méltányolható, hogy megszólalnak 2006 őszéről: ha töredelmesen bocsánatot kérnek a tizenöt évvel ezelőtt megkínzott, megcsonkított, szemkilőtt, összevert emberektől, és utána örökre eltakarodnak a közéletből.
„Nagyon sok rendőr megsérült. Több rendőr sérült meg súlyosan, mint tüntető” – közölte a minap 2006 őszéről Gyurcsány Ferencné „VV Zsolti” kanapéján. Ezzel gyakorlatilag azt üzente: mit siránkoznak itt a civil sérültek, amikor az egyenruhások közül többeknek esett baja. Magyarán: pofa be!
Feltéve, de meg nem engedve, hogy ez az állítás (több rendőr sérült meg súlyosan, mint civil) igaz, két dolgot azért rögzítsünk.
- Egyetlenegy rendőr sem sérült volna meg, hogyha Dobrev Klára férjura az őszödi beszéd (feltehetőleg saját maga által történt) kiszivárogtatása után vette volna a kalapját, és örökre eltakarodik a közéletből. Ahogyan bármely civilizált ország civilizált politikai vezetője ezt tette volna egy ekkora botrány után. (Átverték a választókat, meghamisították a költségvetési számokat, trükkök százait vetették be, nem csináltak semmit négy évig, dilettantizmusukkal a csőd szélére juttatták az országot, a legismertebb ballib szakértőiknek sincs fogalmuk semmiről stb.) Ám a Böszme nem takarodott el – ezért törvényszerű volt, hogy a népharag tüntetésekben ölt testet.
- Sok rendőr éppen azért sérült meg, mert 2006. szeptember 18-án a Szabadság téri tévészékház bejáratához odaállított Baranya megyei irodista rendőrök jó részének semmilyen védőfelszerelést nem adtak. Sisak és pajzs nélküli, tömegoszlatásra ki sem képzett irodai alkalmazottakat vetettek prédául a (be nem olvasott petíció és az őszödi beszéd miatt) fölheccelt, agresszív tömeg elé a köztévé bejáratához. Miközben a szomszéd utcában várakozó, kiválóan kiképzett, védőfelszereléssel ellátott Pest megyei rohamrendőröket szándékosan nem vetették be! Sokan sokszor elmondták, leírták már: feltehetőleg azért történt mindez, mert az akkori politikai vezetés minél több rendőr áldozatot akart – hogy aztán arra való hivatkozással vérbe fojthassák a tüntetéseket. Ahogyan aztán történt is. Ami biztos: Gyurcsány Ferenc a TV2-nek nyilatkozva beismerte: az ostromkor telefonon kapcsolatban állt a rendőri vezetéssel, utasításokat osztott. Vagyis a Böszmének is el nem vitatható (minimum politikai) felelőssége van abban, hogy sok, védőfelszerelés nélküli rendőrt küldtek harcba, akik közül többen megsérültek.
Ám az a helyzet, hogy a Szemkilövető feleségének a puszta számokat tekintve sincs igaza. Hogy ne mondjam: hazudik. Azt állítja: 2006 őszén több rendőr sérült meg súlyosan, mint tüntető. Nézzük akkor a Gönczöl Katalin által vezetett bizottság jelentését, amelyet mindennel lehet vádolni, de a tüntetők felé való részrehajlással aligha. Ugyanis ezt a testületet Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök állíttatta föl. Ez egy kormányzati bizottság volt, amelynek tagjai is egytől-egyig közismert balliberális figurák voltak (például Halmai Gábor alkotmányjogász). Jellemző a Gönczöl-bizottság „tárgyilagosságára”: az őszi rendőrterrorért a fő felelősséget a Fideszre hárították…
Nos, az elfogulatlansággal nem vádolható Gönczöl-jelentés összesen 47 súlyos rendőri sérültet említ (a rendőrség adatközlésére hivatkozva). Ez a 47 rendőr 2006 szeptemberében, illetve 2006. október 23-án sérült meg súlyosan.
Ezzel szemben csak 2006. október 23-án 84 civilt szállítottak kórházba, többségüket súlyos sérüléssel. Közülük:
„Gumilövedék által okozott sérülés miatt 16 súlyos sérültről kellett gondoskodni, ezek között volt mellkasi, nyaki nyílt seb, a mellkasfalon és a combon okozott lőtt sérülés, szemsérülés, hónalj tájéki, hasfali lőtt seb, bal kéz első-második ujjának traumás amputációja, lapockatörés, szemgolyóba hatoló idegen test (lövedék), koponyaboltozati törés.”
De volt olyan, akinek már megbilincselés után törték el az ujját, kiverték a fogait, vagy éppen viperával eltörték a csontjait.
- Ám a 2006. október 23-i civil súlyos sérültekhez még hozzá kell venni a szeptemberi tévéostromkor és az azt követő napok utcai embervadászata során összevert tüntetőket, járókelőket.
A Gönczöl-bizottság a mentőszolgálatra hivatkozva azt írta: szeptember 19-én 117 főt, szeptember 20-án 50 főt, szeptember 21-én pedig 18 civil sérültet láttak el. Vagyis összesen további 185 embert. Hogy közülük hányan sérültek meg súlyosan, az nem derül ki a jelentésből.
- Ugyanakkor Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője a PestiSrácok.hu-nak elmondta: csak a nemzeti jogvédők több mint száz 2006. október 23-i súlyos sérült civilről tudnak, és további legalább ötven olyanról, aki 2006 szeptemberében vált a rendőri megtorlások áldozatává. Ez a százötven fő azonban korántsem a teljes létszám, ennél bizonyosan több súlyos sérült volt, akiknek egy része – egy esetleges rendőrségi eljárástól tartva – nem ment kórházba, nem fordult orvoshoz, így nincs „nyoma”.
Ám a kórházak sem közöltek pontos adatokat a civil sérültekről. Még a Gönczöl-jelentésből is kiderül: a sérült tüntetők számáról készített összegzés azért sem lehet teljes, mert az adatvédelmi biztos „november 7-i nyilatkozatával megváltoztatta korábbi ajánlását, mely szerint a kórházak nem adhatják ki a rendőrségnek az október 23-i események során megsérültek adatait, és ez valamelyest torzítja a fenti adatokat”. Ilyen világ volt itt 2006-ban, a Gyurcsány-rezsim országlása idején…
Mindezek alapján adódik a kérdés: honnan veszi a bátorságot a Szemkilövetőné, hogy szájára vegye 2006 őszét? És ha már szájára veszi, akkor hazugságot terjesszen róla, bagatellizálja a tüntetők sérelmére elkövetett állami bűncselekmények súlyát? Tőle és férjétől egyetlen esetben lenne méltányolható, hogy megszólalnak ez ügyben: ha töredelmesen bocsánatot kérnek a tizenöt évvel ezelőtt megkínzott, megcsonkított, szemkilőtt, összevert emberektől, és utána örökre eltakarodnak a közéletből.
Bocsánatkérés helyett Dobrev a kanapés interjúban még ilyeneket is mondott: „én olyan mélységesen értettem, átéltem és éreztem azt, amit a Feri ezzel a beszéddel el akart mondani. Én mérhetetlenül büszke voltam arra a beszédre”. Továbbá: „Ha jól emlékszem, akkor bementem hányni a fürdőszobába”. Ez utóbbiban egyetérthetünk Dobrevvel: nekünk is hányingerünk van az egész Szemkilövető klántól (Apró nagyapóval bezárólag), s azt kívánjuk: soha többé ne legyen lehetőségük ártatlan embereket összeveretni, megkínoztatni!
(Pilhál Tamás, pestisracok.hu)