Váratlan fordulat! Az Európai Bizottság felpörgetné a migránsok kitoloncolását
Az Európai Bizottság fokozná az illegális migránsok hazatoloncolását – ez a szervezet új stratégiájából derült ki. Az uniót ugyanis aggasztja az, hogy egyre több menedékkérő érkezik a kontinensre, miközben csak a töredékük jogosult arra, hogy itt is maradjon.
Az uniót egyre inkább aggasztja az, hogy tavaly az egy évvel korábbinál 50 százalékkal magasabb volt a menedékkérők száma: összesen 924 ezer esetet regisztráltak. A legtöbben Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és Ausztriában kértek menedékjogot. Ráadásul a migránsok többsége akkor is az EU-ban maradt, ha a menedékkérelmét elutasították. Mindössze 21 százalékukat küldték haza. Most az Európai Bizottság változtatna ezen és fokozná a kitoloncolásokat.
„Egy negatív döntés után a tagállamoknak azonnal visszafogadási kérelmet kell benyújtaniuk a kibocsájtó ország hatóságaihoz. Ezután visszavihetjük ezeket az embereket a származási helyükre. Fontos, hogy együttműködjünk, hiszen ezt sem a tagországok, sem a bizottság nem képes egyedül megoldani” – mondta az EU belügyi biztosa, Ylva Johansson.
Az ellátórendszerekre nagy terhet ró az, hogy az esetek többségében nem jár nekik menedékjog. A menekülteket segítő NGO-k szerint más módszerek is lennének.
„Egyrészt növelni kéne a legális bevándorlási csatornákat, mert ezek 20 éve egyre csak csökkennek. Hiszen sokan jönnének Európába dolgozni és Európának is szüksége van munkaerőre” – mondta Catherine Woollard, az Az Európai Menekültügyi Tanács nevű civil szervezet szakértője.
Az EU leginkább olyan országokkal működne együtt a visszatelepítésekben, amelyek tiszteletben tartják az emberi jogokat. A civilek szerint nem szabad megfeledkezni a a kibocsájtási országok fejlesztési támogatásáról sem.
„Az igazi akadályt a kibocsájtó országok jelentik. Európa nyomást gyakorol a visszatelepítések érdekében, de ez nem igazán prioritás ezekben az országokban. Hiszen ezek hasznot húznak a külföldre települők hazautalásaiból, valamint a tudásukból és a tapasztalatukból is” – mondta a szakértő.
A bizottság javaslatairól az uniós belügyminiszterek tanácsülésén vitáznak majd a tagállamok képviselői.
msn.com