Európa

Újabb korrupciós botrány borzolja a kedélyeket Brüsszelben

Hirdetés
A Politico értesülései szerint több alkalommal is lobbisták és ügyvédi irodák fizethették az EB egyes tisztviselőinek kiküldetéseit.

 

Politico arról ír, hogy egyre több EP-képviselő szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy „öntsön tiszta vizet a pohárba”, és tisztázza, hogy tisztségviselői hány ingyenes utazáson vettek részt. Sajtóinformációk szerint ugyanis több alkalommal is lobbisták és ügyvédi irodák fizették a kiküldetéseiket.

Az EU versenyjogi tisztviselői 2022-ben 150 olyan kiküldetésen vettek részt, amelyet „részben vagy egészben harmadik felek fizettek” – közölte a Bizottság a lap megkeresésére. Ebből kiderült, hogy ezek közül legalább 23 kiküldetést ügyvédi irodák, tanácsadó cégek és ipari csoportok finanszíroztak.

A Politico hangsúlyozta, hogy a leleplezések aggodalmat keltettek a politikusok és az átláthatóságért küzdők körében, akik attól tartanak, hogy az iparági lobbisták és a világ legnagyobb vállalatainak és legértékesebb üzleti ügyleteinek szabályozásáért felelős uniós tisztviselők között már így is túl szoros a kapcsolat.

Fokozódik a nyomás az EU intézményein

René Repasi, az Európai Parlament német képviselője mindezt sajnálatosnak nevezte. Az S&D képviselője szerint nagy a kockázata annak, hogy a bizottság tisztviselői olyan cégek által fizetett utakon is részt vettek, amelyeket a bizottság által vizsgált vállalatok finanszíroztak.

A nyilvánosságra hozott információk fokozzák az Európai Unió nagy intézményeire nehezedő nyomást, amelyek már most is küzdenek az etikus magatartásuk hírnevének helyreállításáért egy sor korrupciós és összeférhetetlenségi váddal kapcsolatos botrány közepette.

Hirdetés

A lap felidézte, hogy a múlt hónapban a bizottság megszigorította az utazási költségekre vonatkozó szabályait, miután a Politico feltárta, hogy az EU mobilitásért és szállítmányozásért felelős vezetője, Henrik Hololei saját maga írta alá ingyenes katari repülőútjait.

A tisztviselők az új szabályozások értelmében többé nem fogadhatnak el szponzorált utazást vagy szállást,

kivéve, ha azt egyetemek, uniós kormányok és olyan nagy nemzetközi szervezetek, mint az ENSZ vagy a G20-ak fizetik – hívták fel a figyelmet a cikkben.

Mandiner

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!