Európa

Az ukránok most nagyot léptek világháború kirobbantása felé

Hirdetés

Az ukrán védelmi miniszter meg akarja változtatni a külföldi katonai bázisokról szóló törvényt. Alekszej Reznyikov szerint a lépésre azért van szükség, hogy országa de facto tagja lehessen az USA vezette blokknak. „Ukrajnának módosítania kell alkotmányát, hogy engedélyezze a NATO-bázisok elhelyezését a területén” ─ jelentette ki hétfőn Alekszej Reznyikov védelmi miniszter.

A külföldi katonai bázisok ukrán földön való elhelyezésére vonatkozó 17. cikkely szerinti tilalom elavult─ állította Reznyikov a Liga című lapban megjelent véleménycikkében.

Nyilvánvaló, hogy szükség esetén meg lehet találni azt a jogi formulát, hogy a bázist ne bázisnak, hanem egyfajta „interakciós és tapasztalatcsere-központnak” nevezzük─ írta Reznyikov.

Ezenkívül a törvényt „ki kell egészíteni” azzal a nyilatkozattal, hogy Ukrajna „önállóan választja meg a biztonságát garantáló mechanizmusokat, többek között nemzetközi szerződésekhez vagy szervezetekhez való csatlakozással”, ami Reznyikov szerint „világosabban megmutatná és normalizálná az európai és euroatlanti irányvonal eszméjét”, ahogyan az a preambulumban szerepel.

A 17. cikkely továbbá kifejezetten tiltja az ukrán hadsereg alkalmazását „az állampolgárok jogainak és szabadságjogainak korlátozására”, és tiltja „a törvényben nem előirányzott fegyveres egységek létrehozását és működtetését”. Reznyikov nem tért ki ezekre a rendelkezésekre, amelyeket Kijev 2014 óta már számtalanszor megsértett.

Hirdetés

Reznyikov emlékeztetve olvasóit, hogy mielőtt 2021 novemberében védelmi miniszter lett, jogász volt, azt írta, hogy akkor nyilvánosan kijelentette, hogy politikai célként „a NATO-hoz való de facto csatlakozást” tűzte ki ─ és azt állította, hogy a múlt heti litvániai NATO-csúcson ezt sikerült elérni.

A „tagsági akciótervtől” való megszabadulás és a NATO-Ukrajna Tanács felállítása elindította az „átmeneti időszakot Ukrajna csatlakozását illetően” a blokkhoz ─ érvelt Reznyikov. „A hivatalos tagság partnereink konszenzuson alapuló politikai akaratának kérdése, amely nem függhet attól, hogy Ukrajna mit tesz vagy nem tesz” ─tette hozzá.

Zelenszkij ukrán elnök kezdetben támadta a NATO-t, amiért nem adott Kijevnek határidőt a csatlakozásra, illetve nem küldött hivatalos meghívót. A lépés visszájára sült el, amikor brit és amerikai tisztviselők bírálták őt, amiért nem mutatott hálát a Nyugat által nyújtott több milliárdos katonai segélyért.

Az Egyesült Államok vezette blokk csak tavaly több mint 100 milliárd dollár értékben szállított Ukrajnának fegyvereket, lőszert és felszereléseket, és odáig ment, hogy a kormány alkalmazottainak fizetését is finanszírozta. Mindeközben ragaszkodtak ahhoz, hogy ez nem teszi őket az Oroszországgal való konfliktus részesévé.

origo

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!