Lejár az ultimátum: napokon belül újabb háború robbanhat ki
Újabb háború törhet ki, amely káoszba boríthatja az egész világot. Hamarosan lejár a nigeri puccsistáknak adott ultimátum, ezt követően pedig katonai beavatkozás történhet az országban a demokratikusan megválasztott elnök posztjára való visszahelyezése érdekében. Nemcsak afrikai országok avatkozhatnak be, hanem akár Franciaország is, amely számára Niger kiemelten fontos partner, legfőképpen az urán miatt.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (Ecowas) megelégelte a Nigerben uralkodó káoszt, és úgy döntött,vasárnapig ad időt Niger puccsvezetőinek, hogy lemondjanak, és visszahelyezzék a megválasztott elnököt, Mohamed Bazoumot.
2020 óta ez a hetedik puccs Nyugat- és Közép-Afrikában. Tekintettel urán és olajlelőhelyeire, valamint a Száhel-övezetben az iszlamista lázadókkal vívott háborúban játszott kulcsszerepére, Niger stratégiai jelentőséggel bír az Egyesült Államok, Kína, Franciaország és Oroszország számára.
Az Egyesült Államok már csak élelmiszert és humanitárius segélyt nyújt a nigeri kormánynak – jelentette ki Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere pénteken.
Franciaország kijelentette, hogy támogatni fogja az Ecowas erőfeszítéseit a puccs meghiúsítására, de nem részletezte, hogy ez katonai támogatással is jár-e majd. Catherine Colonna francia külügyminiszter szombaton Párizsban találkozott Niger megbuktatott miniszterelnökével és az ország nagykövetével.
Minden olyan elemet kidolgoztunk, amely az esetleges beavatkozáshoz szükséges lesz, ideértve a szükséges erőforrásokat, a haderő bevetésének módját és idejét – mondta egy háromnapos találkozó végén Nigéria fővárosában, Abujában Abdel-Fatau Musah, az Ecowas politikai ügyekért, békéért és biztonságért felelős biztosa.
West African bloc prepares for military action as Niger coup deadline looms https://t.co/OXAievnJ2w
— Guardian news (@guardiannews) August 5, 2023
A 15 országból álló testület a konfliktus szításával újabb háborút robbanthat ki a világ egyik legszegényebb régiójában. Nem világos, hogy mekkora támogatással rendelkezik a blokk – írja a The Guardian.
A szomszédos Csád – amely nem része az Ecowasnak, de katonai vezetője, Mahamat Idriss Déby elnök szerepet játszott a közvetítői erőfeszítésekben ezen a héten – azt mondta, hogy nem avatkozik be katonailag. Csád védelmi minisztere, Daoud Yaya Brahim tábornok pénteken a nemzeti televíziónak azt mondta: Mindig támogatjuk a nigériaiak közötti párbeszédet, és soha nem avatkozunk be katonai eszközökkel. Szenegál viszont kész csapatokat küldeni.
Az Ecowas szankciókat vezetett be Niger ellen és csütörtökön delegációt küldött fővárosába, Niamey-be, hogy „békés megoldást” keressenek, de visszautasították őket, ezért nem maradtak sokáig.
Forrás: Origo