Közel a világháború, váratlan és veszélyes katonai lépést tett az Egyesült Államok
Amerikai hadihajó érkezett szombaton a Dél-kínai-tengernek arra a részére, amit Kína a sajátjának tart. A hírt az Egyesült Államok hetedik flottájának parancsnoksága jelentette be, hozzátéve, hogy a műveletet a hajózási szabadság jegyében hajtották végre.
A USS Hopper nevű romboló a Hszisa-(Paracel-)szigetek közelében járt. A flotta közleménye szerint a művelettel arra akarták felhívni a figyelmet,
HOGY A NEMZETKÖZI JOG SZERINT A TÉRSÉGBEN ENGEDÉLYEZETT A SZABAD TENGERI KÖZLEKEDÉS,
amelyet szerintük Kína próbál korlátozni. A szabad áthaladáshoz pedig bármely ország hajójának, még egy hadihajónak is joga van, hozzátéve,
HOGY AZ ÁTHALADÁS ENGEDÉLYHEZ KÖTÉSE – MELYHEZ A HÁROM ÁLLAM HADIHAJÓK ESETÉBEN RAGASZKODIK – ELLENKEZIK A NEMZETKÖZI JOGGAL.
Ezzel szemben a kínai hadsereg törvénytelennek nevezte a romboló „behatolását a kínai vizekre”.
AZ ÁZSIAI NAGYHATALOM A NYERSANYAGOKBAN GAZDAG, 3,5 MILLIÓ NÉGYZETKILOMÉTERNYI DÉL-KÍNAI-TENGERNEK SZINTE MINDEN KILOMÉTERÉT A MAGÁÉNAK TARTJA.
Ezt mutatja az is, hogy több, hadi célokra kiépített szigetet létrehozott már a területen. Ugyanakkor a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának számító tenger egyes részeire a Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is a sajátjaként gondol. Kína azzal érvel, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.
Egyébként a térségbe nem először érkezett amerikai hadihajó. A hetedik flotta korábban „rutinműveletet hajtott végre” itt, arra hivatkozva, hogy Washington „továbbra is fenntartja magának a jogot, hogy minden légi és vízi úton jelen legyen, ahol a nemzetközi jog ezt megengedi”.
Forrás: origó