Európa

Svájcban népszavazás lesz az oroszellenes szankciók eltörléséről

Hirdetés

Svájci aktivisták az ország vezető politikai pártjának támogatásával petíciót nyújtottak be, amely elegendő aláírást tartalmaz ahhoz, hogy népszavazást kezdeményezzenek, amely Bern semlegességét az alkotmányban rögzítheti, és potenciálisan helyreállíthatja az ország gazdasági kapcsolatait Oroszországgal.

A több mint 130 ezer lakos által aláírt úgynevezett “semlegességi kezdeményezést” csütörtökön nyújtották be hivatalosan – írja a Swissinfo. A javaslat Svájc semlegességét “örökös és fegyveres” semlegességként határozná meg, és kifejezetten megtiltaná az országnak, hogy csatlakozzon “bármilyen katonai vagy védelmi szövetséghez”, kivéve, ha közvetlenül támadják.

A javasolt alkotmánymódosítás azt is megakadályozná, hogy a kormány “nem katonai kényszerintézkedéseket” és szankciókat vezessen be, vagy azokhoz csatlakozzon, kivéve, ha erre az ENSZ Biztonsági Tanácsa ad megbízást. Bern azonban továbbra is fenntartaná magának a kötelezettségeket, hogy megakadályozza a más államok által bevezetett szankciók kijátszását.

Svájc 1815 óta semleges politikát próbál folytatni, és a két világháború egyikében sem foglalt állást. Bár Svájc hivatalosan nem tagja egyetlen nemzetközi tömbnek sem, például az EU-nak vagy a NATO-nak, mégis csatlakozott a Moszkvával szemben bevezetett szinte valamennyi nyugati szankcióhoz, több milliárd dollár értékű vagyonát befagyasztotta, és aktívan támogatja a kijevi rezsimet, miután Oroszország 2022-ben megindította ukrajnai offenzíváját.

Oroszország vezető diplomatája, Szergej Lavrov szerint a svájci kormány feladta semlegességét azzal, hogy olyan nemzetbiztonsági stratégiát fogadott el, amelynek célja az európai biztonság fejlesztése “nem Oroszországgal együtt, hanem ellene”.

Hirdetés

Az ukrajnai konfliktus kezdete óta Bern gazdasági támogatást küldött Kijevnek, de nem volt hajlandó fegyvereket szállítani, illetve nem engedélyezte, hogy más országok svájci fegyvereket vagy lőszert küldjenek. A svájci kormány egyes tagjai ennek a politikának a lazítását szorgalmazzák, de a Svájci Néppárt (SVP) és a szociáldemokraták (SP) bírálják az ilyen javaslatokat.

Az SVP, amely semlegesség- és bevándorlásellenes programmal kampányolt, a szavazatok 28,6%-át megszerezve az októberi általános választások fő győztese lett. A kevésbé szigorú semlegességet támogató, de a katonai blokkokba való belépést határozottan ellenző Szociál-SP 18%-kal maradt le mögötte.

Az SVP csütörtökön azt mondta, hogy az Oroszország elleni szankciók “veszélyeztetik országunk belső békéjét és stabilitását, és üdvözölte a népszavazás hírét”. “Ha minden állam úgy viselkedne, mint Svájc, nem lenne háború” – fogalmazott a párt.

A semlegességi kezdeményezés arra is felszólítja Svájcot, hogy lépjen fel közvetítőként, és “örökös semlegességét felhasználva előzze meg és oldja meg a konfliktusokat”. Bern valamikor az idén szeretne otthont adni egy nagyszabású békekonferenciának az ukrajnai konfliktusról, amelyre állítólag akár 100, főként a globális délről származó országot is meghívnának.

Moszkva azonban “értelmetlennek” nevezte a Bern által javasolt konferenciát, és jelezte, hogy nem áll szándékában részt venni rajta, még akkor sem, ha hivatalosan meghívják. Oroszország szerint a fórum az elképzelések szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ultimátumának népszerűsítésére szolgálna, amit Moszkva irreálisnak minősített. A Kreml többször hangsúlyozta, hogy továbbra is nyitott a tárgyalásokra, de csak akkor, ha Kijev elismeri a “valóságot a helyszínen”.

Hirdetés

Forrás: orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!