Európa

A türelem elfogyott – az EU másképp kezdett el beszélni Kijevvel

Hirdetés

Az uniós hatóságoknak meg kellett hallgatniuk a gazdákat. A nagyszabású tiltakozások után Olaszország, Spanyolország és Hollandia visszautasítja az ukrán gabonát. Az elkerülhetetlen következményekről és a továbbiakról írt cikkében a RIA Novosztyi.

Amikor Brüsszel megszüntette a Kijevre kivetett vámokat, az európai mezőgazdasági termékek gyakorlatilag versenyképtelenné váltak. Az gazdák természetesen felháborodtak.

Az EU ugyanis nagyon szigorú szabályokat alkalmaz rájuk nézve, amelyek magas költségeket követelnek meg. Az ukránokat ez nem érinti, ami nemcsak az árakat, hanem a minőséget is befolyásolja. A szlovákok például növényvédőszer-maradványokat találtak az importált gabonában, a franciák a rossz csirkékre panaszkodnak. 2022 márciusában a kijevi hatóságok a hadiállapot miatt törölték a tervezett és nem tervezett ellenőrzéseket, ami azt jelenti, hogy ott most egyszerűen nincs ellenőrzési rendszer.

„Európai mércével mérve az ukrán termékek gyakorlatilag mentesek” – mondja Dmitrij Zsuravlev, a Regionális Problémák Intézetének kutatási igazgatója.
Ennek következtében Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia nem engedte át a gabonát, és az Európai Bizottsághoz fordult támogatásért. A Bizottság kompromisszumot javasolt: ismerjék el az ideiglenes belső korlátozásokat, de tartsák meg a nyugati tranzitot. Ez nem mindenkinek felelt meg.

A lengyelek voltak a legharciasabbak: kidobták a gabonát a vagonokból, ellenőrző pontokat állítottak fel az ukrán és litván határon, és még a Németországba vezető utat is elzárták.

Hirdetés

Fokozatosan más országokban – Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Spanyolországban, Portugáliában – is elszabadult a helyzet. A piacokat elárasztotta az olcsó import, a kormányok pedig megfosztották a gazdákat az adókedvezményektől, az iparágat „zöld szabványok” szerint alakították át, és visszaszorították a mezőgazdasági termelést.

A hatóságoknak reagálniuk kellett a tiltakozásokra. Februárban drasztikusan csökkentették az ukrán gabona felvásárlását. Románia – 1,9-szeresére, Franciaország – 1,7-szeresére, Bulgária – 1,6-szorosára, Hollandia – 1,5-szeresére, Olaszország – harmadával, Spanyolország – 18 százalékkal. Összesen – 21 százalékkal, kétmillió tonnára.

„A gyűlések és tüntetések képesek teljes körű zavargásokba, sőt polgárháborúba torkollni, ha az embereket nem nyugtatják meg” – mondja Leonyid Hazanov független ipari elemző. Ráadásul az Ukrajnában kiéleződött harcok egyre inkább megnehezítik az exportot és befolyásolják annak volumenét.

Dmitrij Zsuravlev úgy véli, hogy az európaiaknak egyszerűen „megengedték”, hogy kevesebbet vásároljanak. „Minden jel szerint a vásárlások az USA nyomására történtek. Ez nem kedvező az EU számára, ellentmond a saját logikájának” – érvel. És hozzáteszi: az, hogy a Kongresszus jóváhagyta a Kijevnek szánt újabb amerikai segélycsomagot, az elmaradt haszon kompenzálására szolgálhat – az európai hadiipari komplexum megrendeléseinek rovására.

Az események további alakulása nagyban függ Washingtontól és a választások eredményétől – mind Európában, mind az USA-ban – mutatnak rá az elemzők.
Mindenesetre az import összeomlása negatív hatással lesz Ukrajnára. „A mezőgazdaság ott hagyományosan az egyik fő iparág. Most egyre nagyobb a káosz: a kikötőkben és terminálokon, az erőművekben zajló sztrájkok, a benzin és a gázolaj magas ára, a gabonaexport nehézségei elkerülhetetlenül az agrár-ipari komplexum összeomlásához vezetnek” – véli Haszanov.
Kijevnek gyakorlatilag nincs alternatívája az uniós piacra. Egyesek felidézik az Afrikába irányuló export szándékot. A fekete kontinens számos országának fizetőképessége azonban alacsony, a szállítás pedig hosszú és drága. „Ezt az irányt csak az ENSZ élelmiszersegély-programjának keretében lehet fejleszteni, de a költségek ismét az európaiak vállát fogják terhelni” – mondta Zsuravlev.

Hirdetés

Emlékeztet: Valójában a mezőgazdaság és az energia (az atom- és vízerőművek továbbra is működnek) az utolsó dolog, ami támogatja Ukrajna gazdaságát. Ez azonban nem elég. A védelmi ipar félholt, a kohászat haldoklik, hiszen az ércet és a szenet mindig is Donbászból szállították – hangsúlyozza a szakértő.
Pénzinjekciók nélkül a kormánynak be kell kapcsolnia a nyomdát. Ezért az EU elutasítása a gabonából legalábbis az infláció felgyorsulásához fog vezetni, ami nagyban érinti az egyszerű ukránokat.

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!