Az Egyesült Államok megfenyegette Grúziát
Washington „következményekkel” fenyegette meg Grúziát, miután az ellenzék azzal vádolta meg a kormányzó Grúz Álom pártot, hogy manipulálta a szombati parlamenti választásokat.
A hivatalos összesítés szerint a Grúz Álom párt a szavazatok közel 54%-át kapta, míg az ellenzéki pártok 3-11%-ot kaptak. A győzelemmel a Grúz Álom várhatóan legalább 90 mandátumot szerez a 150 fős nemzeti parlamentben. Ez lehetővé teszi a párt számára, hogy megalakítsa a következő kormányt, mivel a miniszterelnök és a kabinet megválasztásához 76 fős többségre van szükség.
Négy nyugatbarát ellenzéki párt nem ismerte el az eredményeket, és közölte, hogy nem vesz részt az új törvényhozás munkájában. Salome Zourabichvili grúz elnök sem ismerte el az eredményeket, és tiltakozásra szólított fel. Hétfő este nagyszabású tüntetést tartottak a parlament épülete előtt Tbilisziben.
Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a választásokat „a kormánypárt politikája által alakított környezetben tartották meg, beleértve a közforrásokkal való visszaélést, a szavazatvásárlást és a választók megfélemlítését”.
„Arra bátorítjuk Grúzia kormányzó tisztségviselőit, hogy fontolják meg, milyen kapcsolatot szeretnének az euroatlanti közösséggel, ahelyett, hogy az autoriterek által dicsért politikákat erősítenék” – tette hozzá Miller.
„Nem zárjuk ki a további következményeket, ha a grúz kormány iránya nem változik” – mondta, és sürgette Tbiliszit, hogy kezdje meg »az antidemokratikus törvények visszavonását és hatályon kívül helyezését«.
Hétfőn 13 uniós tagállam nyilatkozatban fejezte ki „mélységes aggodalmát a jelenlegi grúziai helyzet miatt”, és követelte „a panaszok pártatlan kivizsgálását és a megállapított jogsértések orvoslását”.
A nyugati kormányok demokratikus visszalépéssel vádolták Grúziát, és arra figyelmeztettek, hogy a közelmúltban folytatott politikája akadályozhatja az ország EU-csatlakozási törekvéseit. A grúz parlament 2024-ben olyan törvényeket fogadott el, amelyek lehetővé teszik a nem kormányzati szervezetek „külföldi ügynökök” megjelölését, és tiltják a kiskorúaknak szóló LMBTQ „propagandát”, mindkettő tiltakozást váltott ki az ellenzék és nyugati támogatói körében.
A grúz kormány kitart amellett, hogy végső soron csatlakozni szeretne az EU-hoz, de a saját feltételei szerint. Irakli Kobakhidze miniszterelnök azzal érvelt, hogy a törvények célja Grúzia szuverenitásának és az emberek érdekeinek biztosítása.
„Az ellenzék nem tud túllépni a választási vereségen” – mondta Kobakhidze szombaton, azzal vádolva ellenfeleit, hogy aláássák a törvényt. „Senki sem áshatja alá országunk alkotmányos rendszerét” – tette hozzá.
orosz hírek