Életveszélyesen megfenyegették Giorgia Melonit
Emberkereskedők életveszélyesen megfenyegették Giorgia Meloni olasz kormányfőt az Albániában megnyitott befogadóközpontok miatt – erről maga Meloni számolt be a RAI közmédiának adott interjújában szerda este.
Meloni elmondása szerint ez az első alkalom, hogy a kormány migrációs intézkedései halálos fenyegetést váltottak ki az emberkereskedők részéről. Mint mondta, az olasz és európai irányba illegális bevándorlókat szállító bűnszervezetek haragját az Albániával kötött egyezmény váltotta ki, amely komoly anyagi veszteséget okoz számukra, ha nem tudják közvetlenül az EU-ba vinni az embereket.
„Mindent megteszek annak érdekében, hogy az albániai táborok működjenek, még ha ezzel számos ellenséget is szerzek” – mondta Meloni.
A miniszterelnök a RAI1 Porta a Porta című műsorában beszélt kormánya első két évének eredményeiről, kiemelve az illegális migráció elleni fellépést.
Meloni elárulta, hogy az október 11-én megnyitott albán táborok egyelőre üresek. Az első oda szállított csoportot, bangladesi és egyiptomi férfiakat, az olasz bíróságok menedékkérőnek nyilvánították, és visszaküldték őket Olaszországba, arra hivatkozva, hogy Banglades és Egyiptom nem teljesen biztonságos országok.
„Amikor azt mondják, hogy Banglades nem biztonságos, akkor egy 180 milliós ország lakosságának azt üzenjük, hogy jöjjenek Olaszországba, mert senki sem toloncolja őket vissza. Egyiptom esetében ez további 104 millió embert jelent. Melyik ország képes ekkora nyomással megbirkózni, ilyen szabályok mellett?” – tette fel a kérdést Meloni.
Hozzátette, úgy érzi, „egyesek számára az illegális bevándorlás megállításának megakadályozása a cél”.
A miniszterelnök megemlítette, hogy a baloldali Demokrata Párt (PD) eljárást kezdeményezett az Európai Bizottságnál az Albániával kötött megállapodás miatt. Meloni szerint ezzel a PD nem a kormányt, hanem az olaszokat „bünteti,” mivel a döntés akár napi több millió eurós büntetést is jelenthet az országnak.
Meloni szerint a „baloldal agresszivitása” annak köszönhető, hogy a jobboldali kormány migrációs politikája sikeres: az illegális érkezések több mint 60 százalékkal csökkentek, a kiutasítások pedig több mint 30 százalékkal emelkedtek az előző kormányokhoz képest.
„Minden eszközt felhasználnak az Albániával közös megállapodás megtorpedózására, mert felismerték, hogy ez fordulópont lehet az illegális migráció megfékezésében” – vélekedett Meloni.
Az albániai táborok működtetése komoly anyagi veszteséget okoz az emberkereskedőknek, akik eddig hatalmas bevételre tettek szert – mondta Giorgia Meloni.
Október 24-én a kormány egy rendelettel 19 országot nevezett meg biztonságosnak, köztük Bangladest és Egyiptomot is. Ezzel egy időben a bolognai bíróság – egy bangladesi menedékkérő beadványa nyomán – az Európai Unió Bíróságához fordult jogorvoslatért, mondván, Németországot is lehetett volna biztonságosnak tekinteni, hiszen a németek többsége számára az volt.
Meloni szerint a bolognai bíróság „propagandát folytat, és nem a jogot képviseli”.
Hozzátette, Olaszországnak félmillió legális munkavállalóra van szüksége, és a törvényes bevándorlást épp az illegális áramlat akadályozza meg.
Mandiner