Az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botránya?
Nehéz napok elé néz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Ugyanis az Európai Bíróság november 15-én tárgyalja a Pfizergate néven elhíresült ügyét – írta a Financial Times.
Emlékezetes, hogy a botrány akkor robbant ki, amikor a New York Times megírta, a bizottság elnöke SMS-üzenetekben tárgyalt meg több milliárd dolláros vakcinabeszerzéseket a Pfizer vezetőjével, a nyilvánosság teljes kizárása mellett.
A bíróságnak azt kell majd eldöntenie, hogy jogellenesen tartották-e vissza az Ursula von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója közötti üzenetváltásokat.
Valamint vélhetően döntenek a bizonyítékok elfogadhatóságáról, majd felkérik a bizottság jogi képviselőit, hogy adjanak magyarázatot arra, hogy léteztek-e valaha is az üzenetek, és ha igen, miért nem rögzítették azokat. De várhatóan arra is magyarázatot várnak majd, hogy megsemmisítették-e az üzeneteket és ha igen, milyen okból.
„Az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botránya”
Mint ismert, Ursula von der Leyen 2021. májusában elképesztő, 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel 1,8 milliárd adag koronavírus elleni vakcina beszerzéséről, és az EB elnöke gyakorlatilag SMS-ben egyeztette a részleteket Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.
Az ügyben vizsgálat indult, amelynek eredményeképpen kiderült: Von der Leyen stábja szándékosan hátráltatta a vizsgálatot, amikor azt állította, nem talált semmiféle szöveges üzenetet az EB-elnök és Bourla között.
Mint később kiderült, csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az SMS-eket nem, mondván, azok túlságosan „rövid életűek”, ezért nem tartoznak a szakpolitikával kapcsolatos dokumentumok megőrzésére vonatkozó uniós jogszabály hatálya alá. Továbbá Von der Leyen még azzal is védekezett, hogy nem vett részt a tárgyalásokban, ezért az üzenetek nem befolyásolták az üzlet menetét.
A Financial Times továbbá idézte Emily O’Reilly ombudsmant is, akinek álláspontja szerint az Európai Bizottság tagjainak viselkedése nem felelt meg az uniós szabályok által megkövetelt átláthatóságnak, és meg sem próbáltak átfogó kutatást végezni az ügyben.
Mislav Kolakusic, az Európai Parlament volt horvát képviselője akkoriban az ügyről úgy beszélt, mint
„az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányáról”.
Sőt, volt, hogy a nagy nyilvánosság előtt „4,5 milliárd adagos nőnek” nevezte az Európai Bizottság elnökét.
A lap emlékeztetett arra is, hogy korábban született egy megállapodás arról, hogy a tagállamok szakértőit bevonva az Európai Parlament megvitatja a 2022-es vakcinastratégiát, ez a találkozó végül nem valósult meg: Von der Leyen tényként mutatta be a Pfizerrel kötött alku részleteit, amit az Európai Bizottság jóváhagyott.
Mandiner