Scholz összeveszett Zelenszkijjel
A német kancellár meg van győződve arról, hogy rakétákat szállítani Kijevnek felelőtlenség lenne.
Olaf Scholz német kancellár nem beszélt a Taurus rakéták Ukrajnának történő szállításáról Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott legutóbbi telefonbeszélgetése során, hanem összeveszett emiatt Volodimir Zelenszkijjel – állítja a Bild című lap a forrásaira hivatkozva, írta a ria.ru.
A bennfentesek szerint Scholz „soha nem beszélt a Taurusról” Putyinnal, és egyebek mellett a legutóbbi beszélgetés során sem vetette fel a témát.
„Egy szó sem esett róla, még a legutóbbi telefonbeszélgetés során sem. Csak a rakétáról kapcsolatos döntéséről veszekedett a …. másik oldalon… Volodimir Zelenszkijjel, és megvitatta a döntést olyan kulcsfontosságú szövetségesekkel, mint Biden” – írta a kiadvány.
A Bild szerint Scholz meg van győződve arról, hogy rakétákat szállítani Kijevnek „felelőtlenség” lenne, mert ez a konfliktus eszkalációjához vezethet. A lap szerint Scholz „dühös lett”, miután Friedrich Merz, az ellenzéki CDU/CSU blokk frakcióvezetője azt mondta, hogy kész „ultimátumot” intézni Oroszországhoz.
Merz korábban kifejezte készségét, hogy kancellárrá választása esetén ultimátumot ad Oroszországnak, hogy 24 órán belül hagyjon fel az ukrán infrastruktúrára mért csapásokkal, különben nagy hatótávolságú Taurus rakétákat szállít Kijevnek.
Scholz azt mondta párttársainak, hogy veszélyes ”macsóságnak„ tartja, ha egy nem nukleáris ország ilyen ultimátumot ad ki egy atomhatalomnak – írja a Bild.
Peszkov szerint Putyin részletesen beszélt Scholznak arról, hogy Oroszország hogyan látja az ukrajnai konfliktus kapcsán zajló eseményeket és a helyzet lehetséges kilátásait. A napirenden szerepeltek az orosz elnök békekezdeményezései és energetikai kérdések, Scholz pedig egy jól ismert álláspontot hangoztatott, „amelyet minden európai képviselő mantraként ismételget naponta többször”.
Peszkov elégedettségét fejezte ki Scholz politikai akaratával, hogy első kézből ismerje meg Oroszország álláspontját.
A Rio de Janeiróban tartott G20-ak találkozójának margóján tartott sajtótájékoztatón Scholz ismét kijelentette, hogy nem hajlandó Taurus cirkálórakétákat szállítani Kijevnek, illetve nem hajlandó engedélyezni más, német gyártmányú fegyverek használatát mélyen Oroszország belsejében végrehajtott csapásokhoz. Korábban a New York Times meg nem nevezett amerikai kormányzati tisztviselőket idézett, akik szerint Joe Biden amerikai elnök első ízben engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai nagy hatótávolságú rakétákat használjon orosz területre irányuló csapásokhoz. A források szerint az első mélyen orosz területre irányuló csapásokat valószínűleg ATACMS rakétákkal fogják végrehajtani. Josep Borrel, az EU diplomáciai vezetője szerint ez az engedély 300 kilométeres körzetben Oroszország elleni csapásokra vonatkozik.