Forró advent lesz Párizsban: bukhat a francia kormány?
Barnierék politikai jövője pengeélen táncol, és a helyzet teljesen Le Penék kezében van. Ahogy a Politico fogalmazott: ha a Nemzeti Tömörülés vezetői úgy döntenek, hogy „meghúzzák a ravaszt”, a kormány napjai meg vannak számlálva.
Michel Barnier miniszterelnök és kabinetje eredetileg a francia költségvetési hiány drasztikus csökkentését tűzte ki célul, amely 2024-re a GDP 6,1 százalékára ugrott, messze meghaladva az EU által elfogadott 3 százalékos küszöböt. Azóta a helyzet tovább súlyosbodott, és a kormány mindössze 48 órát kapott Marine Le Pen ultimátumában, hogy engedjen az RN költségvetési követeléseinek – ellenkező esetben szavazataikkal megdöntik a kormányt.
A Politico emlékeztet, hogy Franciaország, mint az eurózóna második legnagyobb gazdasága, nem csupán az adóssághegyekkel küzd, hanem politikailag is rendkívül törékeny helyzetben van. A Nemzetgyűlés jelenleg a társadalombiztosítás jövő évi költségvetéséről szavaz, de Barnier kormánya kisebbségben van. Az RN támogatása nélkül gyakorlatilag esélytelen a költségvetési tervezet elfogadása, amely adóemeléseket és költségcsökkentéseket tartalmaz – egyfajta francia „Bokros-csomagként”.
Jordan Bardella, az RN elnöke hétfő reggel kijelentette, hogy pártja kész megbuktatni a kormányt, ha az nem hátrál meg az olyan intézkedések elől, amelyek súlyosan érintik a franciák pénztárcáját. Barnier már eddig is kénytelen volt engedményeket tenni: az eredetileg tervezett 60 milliárd eurós megszorítást lejjebb faragta, de ez nem bizonyult elegendőnek.
Barnier kormánya most két lehetőség között választhat: vagy Le Penék hallgatólagos támogatását próbálja megszerezni, vagy az alkotmány adta kiskaput kihasználva kikerüli a szavazást. Ez utóbbi azonban óriási kockázattal járna, mivel az ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújthat be, amelynek elfogadása esetén a kormány azonnal megbukik. A Nemzetgyűlés baloldali Új Népfrontja és Le Pen pártja együtt elég szavazattal rendelkezik ehhez.
Az RN követelései többek között azt tartalmazzák, hogy:
- ne emeljék az áramra kivetett adókat,
- ne vezessenek be munkáltatói járulékot az alacsony jövedelmek esetében,
- ne halasszák el a nyugdíjemelést,
- és ne vonjanak meg támogatást egy sor, gyakran vásárolt gyógyszertől.
Barnier ezek közül az első két pontban már engedni kényszerült, és halványan utalt arra is, hogy csökkentenék a migránsok orvosi ellátásának finanszírozását – bár ennek hatása valószínűleg csekély.
Most minden a szavazatokon múlik. Ha az RN és a baloldali Új Népfront összefog, Barnier kormánya napokon belül összeomolhat.
Mandiner