Lavrov nemet mondott Szijjártó javaslatára
Magyar-orosz külügyminiszteri tanácskozás nyugati csapatok Ukrajnába küldésének terve közepette
Nyugat-európai csapatok Ukrajnába küldésének terve közepette Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában nemet mondott Szijjártó Péter magyar külügyminiszter ukrajnai tűzszüneti javaslatára – jelentette a Magyar Békekör tudósítója.
Az orosz diplomácia vezetője közölte Szijjártóval, hogy a tűzszünet nem segít az ukrajnai helyzeten, mert nem vezet tartós békéhez. A tűzszünettel lehetőség nyílna arra, hogy Ukrajnát nagy hatótávolságú fegyverekkel árasszák el.
A magyar külügyminiszter moszkvai látogatása előtt egy nappal, az Európai Unió új külügyi és biztonságpolitikai főbiztosa, az észt nemzetiségű Kaja Kallas az ANSA olasz hírügynökségnek adott nyilatkozatában felkarolta, hétfői kijevi látogatásán pedig megerősítette nyugat-európai csapatok Ukrajnába küldésének tervét. Erre a lépésre akkor szánnák magukat, ha Oroszország elutasítaná a tűzszünetet – adta értésre.
Lavrov erről a következőképpen szólt:
“Úgy tűnik, hogy a nyugati vezetők Zelenszkij parancsát teljesítik, engedve minden szeszélyének. Álláspontjuk szerint egy szót sem szólnak Ukrajnáról, Ukrajna nélkül. Az viszont nem zavarta őket, hogy több mint két éve Oroszország nélkül tárgyalnak Oroszországról a ’Zelenszkij-béketerv’ alapján.”
Oroszország kész a komoly párbeszédre annak érdekében, hogy igazságos, tartós béke szülessék Ukrajnában, de nem a konfliktus tűzszünettel történő befagyasztásával, azaz a bizonytalanság tartósításával, Oroszország sakkban tartásával – adták értésre Moszkvában az elmúlt napokban is.
Lavrov tudatta Szijjártóval, hogy bármennyire elismerésre méltó is Orbán Viktor magyar kormányának békére irányuló erőfeszítése, a tűzszünet nem járható út. Abban viszont egyetértett Szijjártóval, hogy „azok, akik a béke mellett állnak, megfelelő helyzetben vannak azokkal szemben, akik úgy vélik, hogy addig kell harcolni, amíg valaki stratégiai vereséget nem szenved a csatatéren, hiszen az utóbbiak még saját nemzetük érdekeit sem képviselik”.
Lavrov szerint Oroszország álláspontja azoknak az embereknek az akaratán alapul, akik az ellenségeskedés területén találták magukat, amikor a kijevi rezsim terroristává nyilvánította őket. Az ukrán kormány törvényt fogadott el az oroszul beszélők jogainak megsemmisítéséről. Ennek a kiváltó oknak a kiküszöbölése nélkül nem látom, hogyan lehetne másképpen megoldani ezt a válságot, mint ahogyan jelenleg történik – adta vendégének értésére.
Moszkva, Kijev, 2024. december 2. hétfő (MB)