Világ

Washington támogatja Izrael katonai behatolását Szíriába

Hirdetés

Washington megvédte Izrael katonai behatolását Szíriába, Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő pedig hangsúlyozta, hogy a művelet önvédelmi célokat szolgál. Miller egy hétfői sajtótájékoztatón azt állította, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) előrenyomulása a Golán-fennsík szíriai oldalára azért történt, hogy megakadályozzák, hogy szíriai székhelyű fegyveresek elfoglalják a határ menti területeket, és a jövőben támadást indítsanak Izrael ellen.

Az izraeli csapatok vasárnap vonultak be a megszállt Golán-fennsík demilitarizált ütközőzónájába, miután a szíriai ellenzéki erők elfoglalták Damaszkuszt és menekülésre kényszerítették Bassár el-Aszad volt elnököt. Hétfőn az izraeli erők az ütközőzónán túlra, magába Szíriába vonultak, és Izrael Katz izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy ott egy új „biztonsági övezetet” kívánnak létrehozni, amely mentes lesz a „nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától”.

Miller szerint azzal, hogy a szíriai hadsereg elhagyta állásait az ütközőzóna környékén, „potenciálisan vákuumot hozott létre”, amelyet terrorszervezetek tölthetnek be.

„Ez fenyegetné Izrael államot és fenyegetné az Izraelen belüli civileket. Minden országnak joga van fellépni a terrorszervezetek ellen” – jelentette ki Miller, hozzátéve, hogy »végső soron fontos, hogy biztonság legyen azon a határon«, amit szerinte az izraeli hadsereg most már biztosítani tud.

Miller megjegyezte ugyanakkor, hogy Washington arra számít, hogy az izraeli megszállás csak átmeneti lesz.

Hirdetés

„Ez egy ideiglenes intézkedés, amelyet a szíriai hadsereg azon intézkedéseire válaszul hoztak, hogy kivonulnak arról a területről… Azt akarjuk, hogy tartsák be az 1974-es kivonulási megállapodást, és ez magában foglalja a pufferzónák feltételeit, ami azt is magában foglalja, hogy Izrael visszavonul korábbi pozícióiba” – jelentette ki, utalva Izrael és Szíria 1974-es megállapodására, amely szerint a Golán-fennsíkon demilitarizált sávot hoztak létre.

Miller szavai ellentétesek Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábbi megjegyzéseivel. Míg Nyugat-Jeruzsálem hétfő esti sajtótájékoztatóján az ENSZ Biztonsági Tanácsának azt mondta, hogy a Szíriába való illegális betörése „korlátozott és ideiglenes intézkedés”, Netanjahu kijelentette, hogy „a Golán-fennsík örökre Izrael állam elválaszthatatlan része marad”. Korábban azzal érvelt, hogy Izrael Szíriával kötött kivonulási megállapodása gyakorlatilag „összeomlott”, miután a szíriai csapatok „elhagyták állásaikat” az ütközőzónában.

Az ENSZ bírálta Izraelt a betörés miatt, mondván, hogy az sérti a kivonulási megállapodást, és hangsúlyozta, hogy „nem lehetnek katonai erők vagy tevékenység az elkülönített területen”.

Több közel-keleti ország is elítélte Izrael előrenyomulását a Golán-fennsíkon, azzal vádolva Nyugat-Jeruzsálemet, hogy illegális földrablást hajtott végre. Hétfői nyilatkozatában a katari külügyminisztérium „Szíria szuverenitása és egysége elleni nyílt támadásként” és „a nemzetközi jog durva megsértéseként” bírálta a lépést. Hasonló megjegyzéseket tett Egyiptom, Szaúd-Arábia és Jordánia is.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!