Donald Trump asztalt borítana, de a panamai elnök tiszteletet követelt
Panama szuverenitása és függetlensége nem képezi vita tárgyát – jelentette ki vasárnap José Raúl Mulino panamai elnök az X-en, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök a szerinte túl magas használati díjak miatt a Panama-csatorna visszavételével fenyegette meg a közép-amerikai országot.
A Panama-csatorna minden négyzetmétere és a környező terület is Panama tulajdona és az is marad- hangsúlyozta Mulino a videóüzenetében.
A panamai elnök egyben visszautasította, hogy Kínának befolyása lenne a vízi út igazgatására.
Mindemellett védelmébe vette a Panama által megszabott használatai díjakat, mondván, azokat nem „hasraütés-szerűen állapítják meg”.
Panama tiszteletben tart más nemzeteket, és megköveteli a tiszteletet- tette hozzá a panamai elnök.
Trump szombat este a Truth Social közösségi médiaplatformon azt írta, hogy a követelt díjak „nevetségesek”, különösen mivel az Egyesült Államok „rendkívüli nagylelkűséggel” viseltetett Panama iránt. Arra is figyelmeztetett,
nem fogja hagyni, hogy a csatorna „rossz kezekbe” kerüljön, utalva az esetleges kínai befolyásra.
A csatornát nagyrészt az Egyesült Államok építette meg, és évtizedekig az ellenőrzése alatt tartotta a környező területet. 1977-ben, Jimmy Carter elnöksége idején döntöttek a működtetés átadásáról Panama állam számára, amely a megállapodásban garantálta az Egyesült Államok szabad hozzáférését a kulcsfontosságú hajózási útvonalhoz.
A közös igazgatás időszakát követően 1999-ben adták át a csatorna teljes ellenőrzését Panamának, ugyanakkor a hongkongi CK Hutchison Holdings egyik leányvállalata üzemeltet már hosszabb ideje két kikötőt a Panama-csatorna Karib-tengeri és csendes-óceáni végein.
A Turning Point USA konzervatív szervezet éves, AmericaFest elnevezésű arizonai rendezvényén Donald Trump azt is bejelentette, kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb pontjának, a jelenleg Denali-hegynek nevezett 6190 méter magas csúcs hivatalos visszanevezését McKinley-hegyre. A hegycsúcsot az 1901-ben meggyilkolt William McKinley elnökről nevezték el, akinek elnöksége idején az Egyesült Államok lezárta a tárgyalásokat a Panama-csatorna megépítéséről.
🇵🇦 Mensaje del Presidente José Raúl Mulino 🇵🇦 pic.twitter.com/DMXU8qAuNT
— José Raúl Mulino (@JoseRaulMulino) December 22, 2024
Forrás: Portfólio