EurópaVilág

Trump–Putyin közeli csúcstalálkozója a láthatáron

Hirdetés

Magyarországnak komoly esélye van az amerikai-orosz magas szintű tárgyalások megszervezésére

A karácsony ideje alatt valószínűleg titkos amerikai–orosz tárgyalások folytak Washingtonba. A megbeszélések célja feltehetően egy korai Trump–Putyin csúcstalálkozó helyszínének a kiválasztása volt. Mással aligha lehet magyarázni, hogy egy titokzatos orosz repülő váratlanul az amerikai fővárosba vitt egy magas rangú orosz tisztségviselőkből álló delegációt, amely csak néhány órát maradt Washingtonban.

Karácsony második napján, december 26-án egy titokzatos utasszállító repülőgép indult Moszkvából Washingtonba. Az IL-96-os típusú, négy hajtóműves gép, a Moszkva által 1956-ban – amerikai mintára – létrehozott Orosz Különleges Repülőegység 13 három hasonló légi járműből álló flottájának egyik tagja volt.

A gép belső terét úgy képezték ki, hogy az megfeleljen magas rangú orosz tisztségviselők, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök utaztatására. Van benne tárgyalószoba, nyugodt alvásra szolgáló hálóhelység, ebédlő és természetesen a legmodernebb kommunikációs berendezésekkel is ellátták. A Putyin által használt IL-96 modell az Il-96-300PU regisztrációs számot kapta, ez az orosz flotta elsődleges elnöki repülőgépe – írta Stephen Bryen, a Reagan-adminisztráció egykori helyettes védelmi államtitkára a Fegyverek és Stratégia című weboldalán.

A mindig frappánsan válaszoló Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, most elég furcsán nyilatkozott a repülőgép küldetéséről. Azt állította, hogy a repülést az Egyesült Államokban szolgáló orosz diplomaták „rotációjának céljából” szervezték meg. Kérdés: Mióta szoktak beosztott diplomaták a különleges orosz légi flotta gépeit használni?

Hirdetés

Semmikor. A gépet, nagy valószínűség szerint, funkciójának megfelelően használták és fedélzetén magas rangú orosz tisztségviselők utaztak. A gép az amerikai keleti parti idő szerint 09.19-kor indult Moszkvából, majd továbbment Szentpétervárra, ahol 10.16-kor szállt le, ezután 12.15-kor indult New Yorkba. Majd 11 óra 52 perc repülési időt követően, 12:10-kor érkezett meg az amerikai metropolisba. Némi várakozás után még egy 52 perces utat tett meg Washingtonig, ahol néhány órát időzött, majd Moszkva felé vette az irányt.

Ha a kiszivárgott információk igaznak bizonyulnak, akkor körülbelül négy óra állt rendelkezésre az orosz állami delegáció tagjainak, hogy találkozzanak amerikai partnereikkel.

Nem tudni, hogy pontosan mi történt a megbeszélésen, de mindkét fél részéről érkeztek olyan megjegyzések, amelyek arra utalnak, hogy egy korai Trump-Putyin találkozó előkészületei történtek – állítja Stephen Bryen.

Itt elsősorban a csúcstalálkozó helyszínének kiválasztása kerülhetett szóba. Biztos, hogy bármelyik helyszínt is választanak, ott nagyon magas szintű biztonsági intézkedésekre lesz szükség. A hagyományos választási lehetőségek között lehetett például Genf – a svájci városban tárgyalt 2021 júniusában Biden és Putyin –, de szóba kerülhetett, a Fegyverek és Stratégia weboldal szerint Doha, Katar és Abu-Dzabi.

Putyint 2023 decemberében nagy felhajtással fogadták Abu-Dzabiban, és az oroszok megfelelő kapcsolatokat ápolnak az Egyesült Arab Emírségekkel és Szaúd-Arábiával. Katar viszont otthont ad az amerikai légierőnek, ezért ezt a helyszínt az orosz fél biztonsági kockázatokra hivatkozva kizárhatja.

Hirdetés

Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül a mellett sem, hogy kiszivárgott orosz források szerint Trump és Putyin Magyarországon fog egyeztetni az ukrajnai háborúról. Hazánknak komoly esélye van csúcstalálkozó megszervezésére, mert Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek közeli kapcsolata van a megválasztott amerikai elnökkel és korrekt viszonyt ápol az orosz államfővel is.

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!