Izraelben már a Törökország elleni háborúra készülnek
Izraelnek fel kell készülnie egy esetleges konfliktusra Törökországgal, mivel Ankara támogatja a különböző szíriai frakciókat – figyelmeztetett egy kormány által támogatott jelentős bizottság.
Hétfőn a Nagel-bizottság, amelyet az izraeli kormány 2024 augusztusában hozott létre, hogy biztonsági kérdésekben tanácsot adjon, átfogó jelentést nyújtott be Izrael biztonsági helyzetéről. A bizottságot Jacob Nagel professzor, a Nemzetbiztonsági Tanács egykori vezetője és Benjamin Netanjahu miniszterelnök korábbi tanácsadója vezeti.
A jelentés rávilágított Ankara törekvéseire, amelyek célja az oszmán korszak befolyásának visszaállítása a Közel-Keleten, és hangsúlyozta, hogy egyes szíriai frakciók Törökországgal szövetkeznek.
„A Szíriából érkező fenyegetés akár az iráni fenyegetésnél is veszélyesebbé válhat” – figyelmeztetett a bizottság.
A dokumentum jelentős változtatásokat javasolt Izrael védelmi stratégiájában, az elrettentés helyett egy proaktívabb megközelítést szorgalmazva. Ez a védelmi források 70 százalékának támadó műveletekre történő átcsoportosítását és a 2025-ös védelmi költségvetés 9 milliárd sékeles (2,5 milliárd dolláros) emelését jelentené, így a teljes költségvetés 123 milliárd sékelre (34 milliárd dollárra) nőne. A bizottság szerint ezt a megemelt költségvetést 2030-ig fenn kellene tartani.
A jelentés kitért arra is, hogy Bassár Aszad szíriai elnök 2024 végén bekövetkezett bukása – amelyet a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dzsihadista csoport offenzívája idézett elő – javulást hozott az Ankara és Damaszkusz közötti kapcsolatokban. Törökország segítséget ígért az új szíriai vezetésnek az újjáépítéshez, szorgalmazta a nemzetközi szankciók feloldását, és közös műveleteket helyezett kilátásba a kurd fegyveresek ellen.
Izrael eközben kiterjedt bombázási kampányt indított Szíriában, katonai infrastruktúrát és fejlett fegyvereket támadva, hogy megakadályozza azok „rossz kezekbe” kerülését. Az izraeli hadsereg további, nemzetközileg elismert szíriai területeket is elfoglalt, a Golán-fennsíkról az ENSZ által kijelölt ütközőzónába nyomulva.
Izrael és Törökország, amely történelmileg Palesztinát támogatta, közötti kapcsolatok a 2023 októberében kezdődött gázai konfliktus óta mélypontra jutottak. Recep Tayyip Erdogan török elnök „állami terrorizmussal és népirtással” vádolta Izraelt, míg Izrael elítélte Törökország Hamászt támogató politikáját. Novemberben Erdogan bejelentette, hogy Ankara teljesen megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel.
Orosz Hírek