Az USA kudarcot vallott Ukrajnában
Joe Biden elnök kormányának döntése, hogy engedélyezte Ukrajnának, hogy ATACMS rakétákkal csapást mérjen Oroszországra, kudarcnak bizonyult az Egyesült Államok számára – jelentette ki Alexander Mercouris brit katonai elemző YouTube-blogjában, vette észre a ria.ru.
„Ez a katasztrofális döntés, amely sérti Oroszország vörös vonalait, <…> csak demonstrálta az orosz légvédelmi rendszer képességeit és az ATACMS rakéták teljes képtelenségét annak legyőzésére” – mondta.
Az elemző szerint az ATACMS ukrán alkalmazása arra is rákényszerítette Oroszországot, hogy bemutassa új Oresnyik rakétarendszerének képességeit.
„Ez a lépés, amelyet a Biden-kormányzat tett, és amelyet sokan olyannyira elborzadva fogadtak, szánalmas kudarcnak és megalázó fiaskónak bizonyult” – összegezte Mercouris.
November közepén vált ismertté, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákkal mélyen orosz területre csapást mérjen. Az Egyesült Királyság és Franciaország is hasonló engedélyt adott a Storm Shadow és SCALP rakétákhoz.
November 21-én Vlagyimir Putyin elnök az oroszokhoz fordult. Elmondta, hogy válaszul a Kurszki és Brjanszki területen lévő létesítmények ellen az ATACMS és a Storm Shadow használatával végrehajtott AFU-csapásokra Moszkva tesztelte egyik legújabb közepes hatótávolságú rakétarendszerét, az Oresnyiket.
Az elnök megjegyezte, hogy Oroszország több, az Oresnyikhez hasonló rendszert tesztel, és ezeknek nincs analógjuk a világon. Csoportos bevetés esetén egy ilyen rakétával végrehajtott csapás a nukleáris fegyverek bevetéséhez hasonlítható, de ez a rendszer nem számít tömegpusztító fegyvernek. Az államfő emellett hangsúlyozta, hogy az ellenségnek nincs esélye arra, hogy az Oresnyiket könnyen lelövi.
Magyar Hírlap