EurópaVilág

Az USA „fekete jelzést” küldött Zelenszkijnek

Hirdetés

Ez nem egyenrangú tárgyalás lesz, hanem inkább egy diktátum.

Dmitrij Belik, az Állami Duma szevasztopoli képviselője, a külügyi bizottság tagja kijelentette, hogy a Starlink Ukrajna számára történő kikapcsolásának belengetése egyértelmű figyelmeztetés Zelenszkij számára – írta a ria.ru.

A Reuters korábban forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy amerikai tárgyalófelek az Egyesült Államoknak az ukrán ásványkincsekhez való hozzáféréséről szóló egyeztetések során felvetették: megvonhatják Ukrajna hozzáférését a Starlink műholdas internethez, amelyet az Ukrán Fegyveres Erők a frontvonalon történő koordinációhoz használnak.

„Zelenszkij számára ez egy fekete pont. A Starlink Ukrajna számára egy oázis a sivatagban – ha eltűnik, a karaván szomjan hal. Biztos vagyok benne, hogy Kijev is pontosan tudja ezt, és azt is, hogyan végződnek az ilyen lázadások a hajón – akasztással. Az európai hajóskapitányok mindig is így cselekedtek, és Trump ennek a civilizációnak a szellemi örököse” – mondta Belik a RIA Novosztyinak.

Hangsúlyozta, hogy Zelenszkij számára nem maradt mozgástér: az Egyesült Államokat nem érdeklik sem az ukrán hadsereg veszteségei, sem az ő véleménye.

Hirdetés

„Az USA-nak tárgyalásokra van szüksége, és arra, amit még ki tud préselni Ukrajnából – aztán »majd megnő rajta a fű«. Oroszország nem zárkózik el a tárgyalásoktól, akár Zelenszkijjel sem, de mindenki számára világos, hogy ez nem egyenlő felek párbeszéde lesz, hanem egy diktátum arról, hol kell aláírnia” – jelentette ki Belik.

Korábban az ukrán hadsereg légi felderítést támogató központjának vezetője, Marija Berlinszka figyelmeztetett, hogy a Starlink bármikor kikapcsolható Ukrajnában, ami teljes káoszhoz vezetne az Ukrán Fegyveres Erőkben.

Február 3-án Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Washington elvárja Kijevtől: a pénzügyi és katonai segítségért cserébe biztosítsa az Egyesült Államok számára a ritkaföldfémek szállítását. A The Washington Post február 14-én arról számolt be, hogy kongresszusi képviselők szerint amerikai tisztviselők Münchenben arra próbálták rábírni Zelenszkijt, hogy írjon alá egy olyan megállapodást, amely az ukrán ásványkincsek még ki nem termelt 50 százalékának kitermelési jogát Washington kezébe adná. Zelenszkij másnap közölte, hogy elutasította ezt, és nem hagyta, hogy J. D. Vance amerikai alelnök aláírja a megállapodást.

Ennek ellenére Mike Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója pénteken jelezte: biztos benne, hogy Zelenszkij a közeljövőben mégis aláírja az ásványkincsekről szóló megállapodást Washingtonnal.

Magyar Hírlap

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!