Tizenhat határátkelőt zárnak le mától
A száj- és körömfájás terjedésének megakadályozása céljából Szlovákia éjféltől átmenetileg lezárt 16 Magyarországgal, és egy Ausztriával közös határátkelőt. A többi határátkelőn ideiglenesen ellenőrzéseket vezettek be. Az ideiglenes ellenőrzések május 7-én éjfélig tartanak – tájékoztatott a szlovák rendőrség.
Keddtől ismét ellenőrzéseket vezet be a pozsonyi kormány a magyar és az osztrák határon. A száj- és körömfájás magyarországi felbukkanása, majd szlovákiai terjedése miatt bevezetett óvintézkedések május 7-én éjfélig, vagyis egy teljes hónapig lesznek érvényben – döntött hétfői ülésén a Robert Fico miniszterelnök vezette kabinet.
A belügyi tárca javaslatának értelmében Szlovákia és Magyarország között ideiglenesen lezárnak 16 határátkelőt, melyek a következők: Dunacsún–Rajka, Dunaradvány–Neszmély, Helemba–Ipolydamásd, Szalka–Letkés, Ipolyhídvég–Drégelypalánk, Ipolyvarbó–Őrhalom, Tőrincs–Rárospuszta, Sajólénártfalva–Bánréve, Gömörhosszúszó–Aggtelek, Kenyhec–Abaújvár, Abaújnádasd–Kéked, Eszkáros–Hollóháza, Alsómihályi–Alsóregmec, Bodrogszerdahely–Karos, Nagygéres–Nagyrozvágy és Nagytárkány–Zemplénagárd. Bár a száj- és körömfájás előfordulását Ausztriából még nem jelentették, szükséges az ellenőrzések ideiglenes visszaállítása az Ausztriával közös határon is, ezért átmenetileg lezárták a Magyarfalu–Angern határátkelőt is. A szlovák rendőrség arra kéri a gépjárművezetőket, hogy figyeljék a közlekedési táblákat, és tartsák be az ideiglenes korlátozásokat. A határátlépés tiltása a gépkocsikra vonatkozik.
A gyalogosokat és kerékpárosokat nem érintik az intézkedések.
Richard Takáč földművelésügyi miniszter a hétfői kormányülést követően bejelentette, hogy még ezen a héten megkapják a kárpótlást azok a kis tenyésztők, akiknek a száj- és körömfájás miatt likvidálták az állataikat. Azt nem közölte, mekkora összegről van szó, de szerinte megújítható belőle az elpusztított állomány. „A héten megkapják számláikra a kárpótlást a kis tenyésztők. Pénteken személyesen írtuk alá az erről szóló szerződést körülbelül 31 Dunaszerdahely környéki gazdával” – tette hozzá a tárcavezető. A nagy gazdaságokat később kárpótolják.
Richard Takáč elmondta, a kárpótlást a minisztérium költségvetéséből fizetik ki. „Rendelkezésre áll bizonyos összeg az állami támogatások fejezetben” – közölte. Hozzátette, az összeget úgy határozták meg, hogy a kis tenyésztők új állatokat vásárolhassanak. Alapjában véve éppen annyi állatot vásárolhatnak, amennyit el kellett pusztítaniuk a hatóságoknak. A miniszter arra is felszólított, hogy április 9-ig az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatójának rendelete szerint mindenki jelentse be a regionális állategészségügyi felügyeletnél az eddig még be nem jelentett háztáji állatait.
infóstart