Dulakodás tört ki a mai tüntetésen a Lánchídon
A Kossuth Lajos térre bejelentett tüntetés résztvevői végül a hídon kötöttek ki, majd este 8 órakor a tüntetők nagy része levonult, így megnyitották a Széchenyi István tér-Lánchíd-Clark Ádám tér-Alagút útvonalat
Az Alaptörvény 15. módosítása ellen tüntetett a Momentum Mozgalom hétfő délután az Országház épülete előtt. A Kossuth Lajos térre korábban bejelentett gyűlés résztevői utóbb az Akadémia utcán át a Lánchídra vonultak, ahol a budai hídfőnél álló rendőrsorfalat kezdték a demonstrálók lökdösni – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).
A rendőrségi közlemény szerint a csoport hétfőn este valamivel 19 óra után a hídon tartózkodott, néhányan a sorfalon keresztül a Clark Ádám térre mentek, ahol akadályozzák a gépjárműforgalmat.
A rendőrség zárja a Fő utcát a Jégverem utcától, az Attila úti kereszteződésnél az Alagutat, a Szarvas térnél a Lánchíd utcát, a Palota úton érkező forgalmat pedig a Lovas útra irányítja.
A Bécsi kapu járható – tájékoztatott a rendőrség, hozzátéve, hogy mindenki óvatosan közlekedjen.
A Kossuth téri demonstráción Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője köszönetet mondott a résztvevőknek, hogy kiállnak a szabadságért, az alapjogokért, a gyülekezés szabadságáért, azt hangsúlyozva, még nem akarnak forradalmat, hanem azt szeretnék, hogy jövőre demokratikus úton „takaríthassák el” a parlamentből a „fideszes nagyurakat”.
Úgy fogalmazott, egy szabad, szeretetteljes Magyarországért kell most kiállniuk, hangsúlyozva, „a Fidesz Alaptörvénye” rögzíti a hatalommegosztás elvét, tiltja a hatalom erőszakos megszerzését, gyakorlását és kizárólagos birtoklását, és megadja ilyen esetekben az ellenállás jogát. Ez az ellenállás folyik jelenleg is, és ez az ellenállás lesz a következő egy évben ez ellen az elnyomó hatalom ellen – jelentette ki a Momentum politikusa.
Folytatják az ellenállást, mert ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van – tette hozzá, kiemelve, „ezt a harcot senki nem vívja meg helyettünk”.
Írjátok be a naptárba: találkozunk június 28-án, a Budapest Pride-on – jelentette ki beszéde elején Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, hozzátéve, bármilyen „turpisság” történt is ma az Országgyűlésben, megrendezik az eseményt. Arról beszélt: az Alaptörvény-módosítás nemcsak a Pride-ról, hanem a szabadságról, a méltóságról és „mindannyiunk igazságáról” szól, a szabad társadalom pedig azt jelenti, hogy a polgárok nemcsak maguk, hanem egymás szabadságáról is gondoskodnak. Vagy együtt vagyunk szabadok, vagy egyikünk sem az – jelentette ki Karácsony Gergely, megjegyezve, egy új alkotmánynak abból kell kiindulnia, hogy „mi, magyarok nem egyformák vagyunk, hanem egyenlőek”.
A főpolgármester hangsúlyozta: miközben a törvény arra való, hogy a polgárt védje a hatalomtól, a parlamentben éppen ennek ellenkezője történik, erre pedig rámehet „minden, ami nekünk fontos”, a jövőnk, az országunk és az emberi méltóságunk. Hangsúlyozta: falak helyett hidakra van szükség, most pedig az a legfontosabb, hogy az emberek megtalálják egymást, kiálljanak egymásért, és a gonoszságot az emberség, a hazugságot az igazág, a gyűlöletet a szeretet váltsa fel.
Soproni Tamás (Momentum), Terézváros polgármestere azt emelte ki: a gyülekezési jog korlátozása „a szabadságunk lényegének, magjának támadása”, az egyet nem értés jogának elvétele, és annak lehetetlenné tétele, hogy kifejezésre jusson a társadalom sokszínűsége. Mikor kellene hangosan kiállni, ha nem a gyülekezési jog elvételekor? – tette fel a kérdést a polgármester, hangsúlyozva, nem a tüntetőknek kell elnézést kérniük, hanem azoknak, akik nincsenek itt, mert a hallgatás nem bölcsesség, hanem cinkosság, amikor a hatalom a jogokat nyirbálja.
Oroszország útjára léptünk – mondta Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, aki arról beszélt, 15 év alatt a Nemzeti Együttműködés Rendszere nagyon sok alapvető értéket, köztük rendszerváltó alapjogokat is sértett már meg súlyosan, de ma fordult elő először, hogy Alaptörvénybe betonoztak egy ilyen lépést. Hangsúlyozta: más-más jog csorbításával egyszer csak „pont ott találjuk magunkat, ahol a rendszerváltozás előtt éltünk”, ahonnan 1990-ben megérkeztünk a szabad világba, ezért azoknak, akik „kalandvágyból Magyarországon maradtunk”, nincs más választásuk, mint a kiállás az értékek mellett. Mint mondta, lehet, hogy a Pride betiltása elsősorban politikai csapdaállítás, de akkor ezt nem átugrani kell csukott szemmel, „hanem megfordítani, és belekergetni a Nemzeti Együttműködés Rendszerét”, hozzátéve, nemcsak elvtelenség, de hibás, rossz stratégia a megfutamodás. Ezt a meccset az ellenzéknek nem megúsznia, hanem kihasználnia és megnyernie kell – jelentette ki, megjegyezve, ebben a harcban „van tisztán kivehető jó és rossz oldal”.
Kiemelte, az Orbán Viktor utáni Magyarország központi értékeivé kell tenni a kisebbségi jogokat, a szabadságjogok védelmét és kiterjesztését, és most azért kell kiállni, hogy „ezekről véletlenül se feledkezzék meg az új hatalom”. A demonstrációt megelőző, délután három órára meghirdetett blokád kezdetén az Országház északi oldalán gyülekeztek az emberek, majd az aktivisták és a Momentum-frakció tagjai indultak meg a Parlament garázsának Duna-part felőli – rendőrsorfallal már elzárt – bejáratához, ahol előbb elállták az utat, majd leültek arra. Nem sokkal később rendőrök szorították ki az útról az ott állókat, majd egyenként elvitték az addigra kezüket, lábukat gyorskötözővel egymáshoz rögzítő demonstrálókat.
A kivetítőn közvetített parlamenti szavazás után mondott beszéde végén Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője, a párt elnökségi tagja arra biztatta a jelenlévőket, hogy menjenek a köztársasági elnök hivatala elé, és szorgalmazzák Sulyok Tamásnál, hogy ne írja alá az Alaptörvény módosítását.
Kevéssel este hat óra után a tüntetők a Sándor-palotához indultak.
Rendőrsorfal és rendőrautók torlaszolták el a tüntetők Budára vezető útját a Lánchíd budai hídfőjénél. A demonstrálók megpróbálták áttörni a rendőrsorfalat, néhányuknak ez sikerült, ők elindultak a Várba azzal a felkiáltással, hogy „ott találkozunk”.
A Király lépcső előtt a rendőrök feltartóztatták a Várba igyekvőket.
Este 8 órakor megnyitották a Széchenyi István tér–Lánchíd–Clark Ádám tér–Alagút útvonalat – közölték a BKK Info Facebook-oldalon.
Nem sokkal este nyolc előtt a Lánchídon is megindult a járműforgalom, a tájékoztatás szerint a 105-ös, a 210-es, az e210-es és a 178-as autóbusz ismét az eredeti útvonalán közlekedik, a 16-os autóbusz azonban még nem jár a Szentháromság tér és a Clark Ádám tér között. Korábban demonstráció miatt nem közlekedtek a Lánchídon át járó buszok.
A tüntetők túlnyomó része elhagyta a helyszínt.

2025.04.14.
Budapest,
Foto Torok Peter

2025.04.14.
Budapest,
Foto Torok Peter
Magyar Hírlap