Európa

Ez lesz Zelenszkij végítélete, menekülnie kell Kijevből

Hirdetés

Változatlanul napirenden van Ukrajna felosztása és láthatóan ezt az amerikaiak is szorgalmazzák, erről itt írtunk bővebben. A washingtoni elképzelés akkor valósulna meg, ha az amerikaiorosz tárgyalások végül is befulladnának, vagy a két szuperhatalom egyeztetései a végtelenségig elhúzódnának.

Ez talán mind a két félnek kényelmes is lehet, mert nem kellene egyiknek sem olyan kompromisszumot kötni, amely belpolitikailag „eladhatatlan”.

Moszkva a katonai helyzet minden vonatkozásában nyerésre áll, gazdasága nem omlott össze, sőt, három-négy százalékos növekedés várható idén. Ukrajna ezzel szemben teljes mértékig ki van szolgáltatva a nyugati hatalmaknak, a beígért támogatások – főleg az amerikai segélyek – egyre inkább akadoznak. Kijev számára az egyik legnagyobb probléma, hogy havonta több katona esik el, mint amennyit pótolni tud. Oroszország ezzel szemben, a sikeres toborzásnak és annak köszönhetően, hogy lakosságának száma legalább ötszöröse, mint ahányan Ukrajnában élnek, havonta ezer új embert tud a harcmezőre küldeni, és ez a szám felülmúlja veszteségeit.

Mind e közben Zelenszkij a szélsőséges nacionalista erők „foglya”, amelyek mindenfajta tárgyalásos megoldást elleneznek, tehát az ukrán elnöknek is jól jöhetnek az elhúzódó tárgyalások, mert nem kerül döntéskényszerbe. Egy ilyen képlékeny helyzetben, figyelembe kell venni, hogy az orosz csapatok előrenyomulnak, valamint a Kijevet érő sorozatos légi támadást is, és azt feltételezve, hogy az amerikaiak terve szerint nyugat Ukrajna, Lviv (Lemberg) központtal, brit, francia és ukrán ellenőrzés alá kerül.

Egy ilyen helyzetben Zelenszkij, aki nem tud igazán tárgyalni Oroszországgal – valójában nem is akar –, óriási kockázatot vállal, ha Kijevben marad.

Hirdetés

Az ukrán elnöknek számolnia kell azzal, hogy orosz fogságba kerülhet, vagy a szélsőséges nacionalisták lépnek az ukrán hadsereg helyére, akik nyilván meg akarnának szabadulni Zelenszkijtől. Éppen ezért biztonságosabb lenne számára, ha Ukrajna nyugati részén lévő Lvivbe menekülne, közel lenne a lengyel határhoz, és távol Oroszországtól. Így új kormányt alakíthatna.

Viszont ebben a helyzetben gyakorlatilag elvesztene minden kontrollt Ukrajna keleti fele fölött. Ez lesz az a pillanat, amikor Ukrajna kettészakad, mert az új kijevi kormány nagy valószínűséggel oroszbarát lenne. Ez viszont azt is jelentené, hogy Ukrajnát kettévágó Dnyeper folyótól keletre eső része teljesen orosz ellenőrzés alá kerülne.

Így az amerikai Keith Kellogg tábornok által felvázolt „négyzónás” amerikai rendezési terv ellehetetlenülne.

Ebben a helyzetben még az sem lenne kizárható, hogy az orosz csapatok elfoglalják a Fekete-tenger partján fekvő Odesszát. És ebben az esetben az Európai Uniónak és a NATO-nak lépnie kell, ha nem akar teljes mértékben vereséget szenvedni, vagyis minden Ukrajnával kapcsolatos tervét feladni.

Ez viszont azt is jelentené, hogy Ukrajna nyugati felébe valamilyen közös „stabilizációs” hadsereget kellene vezényelni a status quo fenntartására érdekében.

Hirdetés

Nagy kérdés azonban, hogy az ukrán ultra nacionalisták mihez kezdenek egy olyan helyzettel, amikor az országnak – amely akkor már valószínűleg már csak papíron létezne – két kormánya is van egyszerre. Nagyon is elképzelhető, hogy mind a keleti, és a nyugati részeken kiterjedt partizánháborút kezdenének. Ugyanezt csinálták a második világháború lezárása után is, amikor a náci német megszállókat előzőleg teljesen kiszolgáló, számtalan háborús bűncselekményt elkövető – többek között népirtást is – Ukrán Felkelő Hadsereg még 1960-ig kisebb nagyobb összecsapásokat provokált a szovjet rendvédelmi erőkkel.

Ukrajna káoszba fog süllyedni.

Magyar Hírlap

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!