Kiderült, mekkora vagyonon kell osztoznia a Gyurcsány-Dobrev házaspárnak
Dobrev Klára nemrégiben jelentette be, hogy Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke lemond a párt vezetéséről, az országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, és a választáson sem indul. Dobrev emellett közölte azt is, hogy 31 évnyi házasság után elválnak Gyurcsánnyal. A házaspár a rendszerváltás óta tetemes vagyonra tett szert. A Blikk megvizsgálta, min kell osztozniuk a bíróság előtt.
Mikor 2003-ban a Gyurcsány házaspár bekerült a köztudatba, egyúttal a politikai életbe, Gyurcsány Ferenc a 60. leggazdagabb magyar volt 3,6 milliárd forintos vagyonnal, ám erről a helyről mára jelentősen hátrébb szorult: összehasonlításképp idén legalább 17,2 milliárd kellett ahhoz, hogy valaki a százas toplistára beférhessen.
Gyurcsány Ferenc 2024-re érvényes vagyonnyilatkozata szerint három ingatlanban van tulajdonrésze.
- Az első egy 50 négyzetméteres pápai lakóház. Ezt közvetlenül a házasságkötésük után szerezte a volt miniszterelnök, 1995 márciusában. Az aktuális ingatlanpiaci árak szerint a Veszprém vármegyei kisvárosban egy ekkora lakás, állapottól, felszereltségtől függően 22-42 millió forintba kerül. Az ingatlan Gyurcsány nevén van.
- A második egy 267 négyzetméteres családi ház, 3295 négyzetméteres telekkel Kötcsén. A 2009-ben vett ház tulajdonjogának fele Gyurcsányé, fele Dobrevé, az értéke pedig több mint 200 millió forint lehet.
- A harmadik, egy, a rózsadombi, Bimbó úton lévő 161 négyzetméteres, 600 milliósra taksált lakás, amelyben szintén fele-fele arányban van tulajdonuk.
A Szemlőhegyi úti családi házban, az egykori miniszterelnöki rezidenciában csak Dobrev Klárának (és édesanyjának) van tulajdonjoga.
Gyurcsány Ferenc hatályos vagyonnyilatkozatában egyetlen tétel sem szerepel az ingóságok között. Legutóbbi országjárásánál egy bérelt lakóautót használt, saját nevén jelenleg semmilyen gépjármű nincs. Bankszámláján jelenleg 45 millió forint van, 55 millió forinttal tartozik egy banknak, illetve egy 210 milliós kölcsönt is biztosított valakinek. Az egykori miniszterelnök céghálójából egyetlen vállalkozás, az Altus Zrt. maradt, ennek vagyona 55 millió forint, az üzleti eredménye a legutóbbi könyvelt évben mindössze 9,4 millió forint volt.
Horváth László jogász szerint a válóper és a vagyonmegosztás két egymástól különálló jogeset, az egyik a családjog, a másik a vagyonjog körébe tartozik. A válást anélkül is ki lehet mondani, hogy a vagyonmegosztásról megállapodnának, más kérdés, hogy közösen el tudják-e dönteni, miként osztozkodjanak. Amennyiben ez nem történik meg, vagyonmegosztási per lehet az ügyből.
index