Trump titkos alkut kötött a Hamásszal Netanjahu háta mögött
Februárban kezdődtek a Hamász és a Trump-adminisztráció közötti titkos tárgyalások, amelyek végül Edan Alexander, izraeli–amerikai hadifogoly szabadon engedéséhez vezettek. Az üzletet teljes mértékben az izraeli kormány megkerülésével kötötték meg.
„A Hamász tudja, hogy mikor kell kijátszani a lapjait” – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő palesztin vezető a libanoni al-Majádín csatornának, amely elsőként hozta nyilvánosságra a Hamász és az Egyesült Államok közötti titkos tárgyalások részleteit.
A forrás szerint a kapcsolatfelvételre 2025 februárjában került sor. A tárgyalásokat Adam Buhlar, az amerikai elnök fogolyügyekben illetékes különmegbízottja vezette, a közvetítésben pedig Básár al-Maszrí, egy amerikai kapcsolatokkal is rendelkező palesztin üzletember játszott kulcsszerepet. „Ő Buhlar személyes barátja, rajta keresztül épült ki a csatorna” – fogalmazott a forrás.
A kezdeti beszélgetések során „az amerikai fél elsősorban arra volt kíváncsi, hogyan gondolkodik a Hamász (a háború befejezéséről, valamint) az Egyesült Államok szerepéről, és milyen feltételekkel lehetne rávenni őket Edan Alexander elengedésére” – mondta a palesztin tisztségviselő. Később már konkrét tárgyalás is zajlott: Oszáma Hamdán, Táhir an-Núnu és Bászim Naím részvételével, majd becsatlakozott Halíl al-Hajjé is a megbeszélésekbe.
A Hamász részéről 250 palesztin fogoly szabadon bocsátását követelték, miközben az USA nyomásgyakorlást ígért Izraelre a háború leállításáért.
A megegyezés azonban ekkor még nem valósult meg. „Donald Trump szerette volna, ha az ügylet a State of the Union beszédig lezárul, de az izraeli kormány politikája akadályozta a folyamatot, sőt, durván támadta Buhlart is” – állítja a forrás.
„Izrael elutasított mindent, ami ezekből a tárgyalásokból származik” – fogalmazott később az al-Majádín tudósítása.
Április végén új csatornán indult meg a kommunikáció, amikor Básár Bahbah, egy palesztin származású amerikai üzletember hivatalos engedélyt kapott a washingtoni vezetéstől a Hamásszal folytatott tárgyalásokra. A folyamatba később Szuhá Arafat, Jasszer Arafat özvegye is bekapcsolódott, ő közvetített Bahbah és Gázi Hamad, a Hamász politikai vezetőségének tagja között.
A megállapodás végül sikeresen zárult: Edan Alexander kiszabadult. A Hamász hivatali közleményben azt állította, hogy az ügylet amerikai közvetítéssel valósult meg, azzal a szélesebb céllal, hogy a tűzszünet és a segélyszállítás feltételeit megteremtsék.
Izrael: közben kimarad mindenből
Az izraeli reakciók zöme döbbenetről tanúskodik. Az izraeli KAN csatorna szerint a biztonsági kabinet képviselői kénytelenek voltak visszatérni Kairóból, ahol már tényként szembesültek a Hamász és Washington közötti ügylet lezárultával.
A Channel 12 pedig egyenesen azt írta: „Ezzel a közvetlen és precedens nélküli megállapodással Trump nemcsak arcul csapta Netanjahut, hanem olyan példátlan legitimációt adott a Hamásznak, amilyet még soha korábban nem kapott.”
Volt izraeli diplomaták és ellenzéki politikusok szerint a Netanjahu-kormány elvágta magát Washingtonban, Trump pedig a szaúdi, emirátusi és katari kapcsolatokat sokkal hasznosabbnak tartja, mint Izrael jelenlegi miniszterelnökéét. Thomas Friedman publicista a The New York Times hasábjain egyenesen azt írta: „Ez a kormány Izraelben nem a mi szövetségesünk. Netanjahu nem a barátunk.”
Edan Alexander: Köszönöm Trumpnak!
A fentiekre tekintettel beszédes, hogy a kiszabadult fogoly nyilvánosan fejezte ki a háláját Trumpnak („Thank you President Trump” – állt a lapon, amelyet a kezében tartott az izraeli hadsereg helikopterén), ugyanakkor visszautasított egy találkozót Benjamin Netanjahuval.
Az izraeli túszok hozzátartozói eközben mélységesen felháborodtak, egyik csoportjuk közleményben kérdezte: „Hol van Izrael mindabból, ami zajlik? Még egyszer az Egyesült Államok hozta el a fogoly szabadulásának hírét, nem az izraeli kormány. A kormány erkölcsi és nemzeti kötelességében kudarcot vallott, és már nem bízik benne a nép.”
Folytatódhatnak a tárgyalások
Az al-Majádín és izraeli lapok is arról írnak: az Alexander-alku csupán az első volt, további megállapodások is következhetnek, amelyek a fogolycserén túlmutatva egy teljes tűzszüneti alkuhoz és a gázai háború lezárásához vezethetnek. A Hamász a háttérben már jelezte Trump felé, hogy „kész azonnal megkezdeni egy végleges megállapodás tárgyalását, amelyben minden kérdés rendezhető”.
A jövő tehát nyitott, de az biztos: a közvetlen Trump–Hamász-kapcsolat létrejötte történelmi váltást jelez, Izrael pedig már nem kizárólagos játékos a palesztin kérdés nemzetközi kezelésében. Ha ehhez hozzátesszük, hogy az USA minden ellenkezés dacára tárgyalásos úton akar megállapodásra jutni Iránnal, tűzszünetet kötött a jemeni húszikkal és kész feloldani a szíriai szankciókat, nagyon úgy tűnik, hogy „Bibi” Netajahu és a Likud csillaga leáldozóban van.
Magyar Hírlap