Sikerült végre megtörni Oroszországot? Lehet, hogy közel áll az első valódi fordulat
Oroszország vezetői elkezdtek ismét a béketárgyalások folytatásáról beszélni, közben az orosz hadigépezet és energetikai infrastruktúra súlyos csapásokat szenved. Elképzelhető, hogy tettünk végre valódi lépéseket a háború lezárása felé – mondta el Sztanyiszláv Zselihovszkij ukrán politológus az UNN-nek.
Az ukrán szakértő úgy látja:
Amerika számára is egyre inkább világos, hogy Oroszországgal kapcsolatosan nem fognak tudni érdemi áttörést elérni csupán diplomáciai csatornák használatával.
Ráadásul a nemzetközi közösség számára is jól látható eredmény a háborúban, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú fegyverekkel komoly csapásokat mér Oroszországra, miközben saját védelmi képességeit is jelentősen megerősítette. Az orosz propaganda azt a képet festi, hogy urai a helyzetnek, de a tények nem ezt mutatják. Az orosz társadalmon belül is egyre nehezebb elmagyarázni, hogy miért van az, hogy egy távoli háború hirtelen az orosz hazai fronton is felütötte a fejét”– mondta Zselihovszkij.
A politológus úgy látja:
elképzelhető, hogy tényleg elérkeztünk most egy olyan szakaszhoz, ahol lehetőség nyílhat a valódi béketárgyalásokra, viszont szükséges a nyomásgyakorlás fokozása a Kremllel szemben.
Lehet, hogy nyílik hamarosan egy lehetőség, de ez nem jelenti még azt, hogy Oroszország kész most, valódi békét teremteni. Ehhez sokkal erősebb nyomásgyakorlás kell a Kremllel szemben, ezen dolgozik most Ukrajna és szövetségesei”– mondta.
Van most egy kis optimizmus. A partnereink értékesei is változtak, látjuk, hogy az ukrán képességek erősödnek és Oroszországra nyomást kell gyakorolni a dialógus érdekében. De még nem lehet kijelenteni, hogy a Kreml készen áll a békére.– mondta Zselihovszkij.