A bolondját járatja az orosz légierő az ukránokkal?
Az ukrán légvédelem Ukrajna-szerte hétfőn nagyszabású légiriadót rendelt el, miután jelentések érkeztek arról, hogy nagy számban szálltak fel Tu–95-ös bombázó repülőgépek. Az előrejelzett nagyszabású támadás azonban elmaradt, egyetlen orosz rakéta sem érte el Ukrajnát – írta a Reuters, a hírt itthon a Portfolio.hu szemlézte.
Megírták, hogy a várható támadásra való felkészülésként Ukrajna megelőző áramszüneteket vezetett be, és országszerte arra szólította fel a lakosságot, hogy keressenek menedéket. A légierő Telegram-csatornáin közölte: A légiriadó a Tu–95MS stratégiai bombázókból indított cirkálórakéták kilövésével volt kapcsolatos, később azonban nem érkezett jelentés rakétatámadásról.
Egyes ukrán katonai bloggerek véleménye szerint az orosz bombázók csupán rakéták indítását imitáló repüléseket hajtottak végre. A fenyegetettség hatására Kijev több régiójában és egyes részein tervezett áramkimaradások voltak. A közösségi médiában közzétett felvételeken látható volt, ahogy emberek tömegei gyűltek össze a város metróállomásain, amelyek a 2022 februárjában kezdődött orosz–ukrán háború óta bunkerekként szolgálnak.
Az Európai Unió Kijevben tartózkodó kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell is egy bunkerbe kényszerült hétfő reggel, amiről fotót is megosztott az X közösségi oldalon.
Amit az oroszok csinálnak, az része az ukránok fárasztásának, felőrlésének. Ha ugyanis az oroszok felküldik a Tu–95-ös bombázó repülőgépeket, akkor az ukránoknak muszáj lépniük, és megelőző intézkedéseket kell hozniuk. Ha nem teszik, és az oroszok elindítják a rakétákat, akkor annak durva következményei lehetnek.
Ha Zelenszkij-ék megteszik a szükséges lépéseket, de elmarad a rakétatámadás, akkor az oroszok csak némi kerozint veszítenek, miközben Ukrajnában órákra félig leáll az élet. Olyan ez, mint az állandóra telepített trafipax dobozok, sohasem tudhatod, mikor éles benne a kamera…
Közben tovább erősödött az orosz légierő, amely újabb Szu-57-es és Szu-35S vadászrepülőgépeket kapott a Rosztyek leányvállalatától, a United Aircraft Corporationtől – ezt a Defense Mirror írta meg, itthon pedig szintén a Portfolio.hu szemlézte az anyagot. A repülőgépek a Rosztyek állítása szerint átfogó gyári tesztsorozaton estek át, mielőtt a védelmi minisztérium technikai személyzete hivatalosan is átvette volna őket.
A Szu-57-es vadászgépeket különböző műveleti forgatókönyvekben értékelték, hogy ellenőrizzék harci teljesítményüket. A védelmi minisztérium pilótái is tesztelték a gépek képességeit.
Szergej Csemezov, a Rosztyek vezérigazgatója kiemelte a Szu-57-es különleges tulajdonságait. A Szu-57-es alacsony láthatósága, fejlett fedélzeti védelmi rendszerei és alkalmazkodóképessége kiemelkedő. A Rostec közlése szerint a Szu-57-es és Szu-35S vadászgépek további tételeinek leszállítását az év végéig tervezik.
Arról, hogy pontosan hány Szu-57-es áll az orosz légierő rendelkezésére egyelőre nincsenek pontos információk. Mint a Portfolio.hu megírta, idén szeptemberben a teljes állomány hivatalosan 25 gép körül mozgott, balesetek miatt azonban egy gép súlyosan megrongálódott, egy pedig lezuhant. A teljes rendelés 76 gépre szólt.
bekezdések