Európa

A britek különös megállapodást kötöttek az ukránokkal – száz évre

Hirdetés

Az ukrajnai béketervek körüli, gyorsan változó hírek közepette nem kapott túl nagy figyelmet, hogy az Egyesült Királyság 100 évre szóló partneri programot kötött Kijevvel. Miről is szól a megállapodás?

Donald Trump amerikai elnök ébresztőt fújt az európai országoknak, hogy mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk a honvédelem kérdésében, miközben nyomást gyakorolt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre, hogy fogadja el a háború lezárására tett, Moszkva felé nyitó lépéseit.

A múlt heti Zelenszkij-látogatás során kirobbant fehér házi nyilvános kiabálás után Nagy-Britannia és Franciaország jelentkezett be Kijev fő katonai támogatóinak szerepére.

Nagy-Britannia, amelynek 2020 óta politikai, stratégiai partnerségi és szabadkereskedelmi egyezménye van Ukrajnával, a lefoglalt orosz vagyon terhére 2,26 milliárd fontos hitelt és 1,6 milliárd fontos támogatást adott Ukrajnának katonai eszközök vásárlására.

Keir Starmer miniszterelnök és a múlt hét végén Londonban járt Volodimir Zelenszkij már hetekkel ezelőtt szorosabbra fűzte szövetségét. Január 16-án a felek egy példa nélküli, 100 évre szóló partnerségi megállapodást is kötöttek, amelyet még a brit parlamentnek is el kell fogadnia, de egyelőre nem tudni, mikor lesz a szavazás. A szöveg szerint különböző szektorokban – például az oktatásban, az egészségügyben és a katonai technológiában – kooperálnak, továbbá biztonsági garanciákat kínál arra az esetre, ha lezárulna a háború. Az egyik figyelemre méltó pont szerint „a felek tengeri partnerséget hoznak létre a balti-tengeri, fekete-tengeri és azovi-tengeri biztonság megerősítése céljából”.

Hirdetés

Az orosz invázió nyomán az Azovi-tenger immár de facto orosz tenger és Donald Trump amerikai elnök nem részletezett, de ukrán területi veszteségeket valószínűsítő terve szerint minden bizonnyal Moszkvánál maradna. Közben sem Ukrajna, sem Nagy-Britannia nem határos a Balti-tengerrel, de szövetségeseik igen és a szöveg arra utal, hogy London valamilyen módon részt venne az ottani orosz tevékenység visszaszorításában. A Fekete-tengeren pedig támogatná Ukrajna számára „a hajózás biztonságát”, miközben az ottani orosz képességeket már erősen korlátozták, részint a brit Storm Shadow rakétákkal.

David Lammy brit külügyminiszter január 20-án a parlamentben arról is beszélt, hogy a brit királyi haditengerészet közös gyakorlatokat tart az ukrán haditengerészettel „annak hatékonysága növelésére” és azért, hogy „tanuljanak fekete-tengeri tapasztalataiból”.

A légvédelem kapcsán 15 brit gyártású Gravehawk légvédelmi rendszer leszállítását említette.

Emellett azt mondta: az energetika terén az Egyesült Királyság lett Ukrajna preferált partnere, ami „új lehetőségeket nyit a megújuló források és a zöld acél” terén”. Az al-Dzsazíra közben arról tudósított, hogy Zelenszkij elnök szerint az egyezménynek van egy „titkos záradéka”.

A 100 éves együttműködési egyezményt Keir Starmer brit miniszterelnök januári, kijevi útján írták alá. A brit felsőház, a Lordok Háza február utolsó napján jelentett be „új vizsgálatot” az egyezményről, melyben írásos szakértői véleményeket kért be.

Hirdetés

Infostart

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!