Európa

A franciák be akarnak vonulni Ukrajnába

Hirdetés

Franciaország már tavaly év végén arra készült, hogy katonaságot vezényeljen Ukrajnába, ha létrejön a békekötés. Egy titkos gyakorlótéren már el is kezdték a kijelölt alakulatokat tréningezni. A tervet csak részben sikerült titokban tartani, mert sok mindenre fény derült. Többek között arra, hogy a francia dróngyártók alaposan le vannak maradva egyes típusok fejlesztésében. Viszont teljesen tisztázatlan, hogy a francia egységeknek milyen felhatalmazása lenne az esetleges bevetés során.

Néhány napja Párizsban gyűltek össze a „hajlandó” országok, vagyis azoknak az európai államoknak a vezetői, akik továbbra is az ukrajnai háború folytatása mellett állnak ki. A színhely, a francia főváros, nem véletlenül lett kiválasztva, és az sem volt esetleges, hogy Emmanuel Macron karcsörtetésnek is beillő beszédet mondott.

A francia elnök nem kevesebbet jelentett be, minthogy az Egyesült Királysággal közösen, úgymond „megerősítő” csapatokat szándékozik küldeni Ukrajnába, ha már a békekötés megtörtént. A közös hadművelet célja, hogy elrettentse Oroszországot attól, hogy ismét megtámadja Ukrajnát.

Arról már korábban beszámoltunk, hogy a britek miért érzik „kötelességüknek” Ukrajna támogatását. Most arra keressük a választ, hogy miért gondolja Franciaország úgy, hogy mindenképpen katonailag be kell avatkoznia az ukrajnai krízisbe?

A francia ambiciózus tervek mögött az áll, hogy Németország nem éppen jó gazdasági helyzete és politikai „megrogyása” miatt – most éppen komoly problémák merültek fel az új kormány megalakításával kapcsolatban –, ma már nem képes eddigi európai vezető szerepét betölteni. Macron elérkezettnek látta az időt, hogy lépjen és kielégítse hazája kontinentális nagyhatalmi vágyát.

Hirdetés

Mindennek ellenére sokakat mégis meglepetésként ért, hogy a francia elnök milyen határozottan állt ki a katonaság Ukrajnába küldése mellett. Pedig, ha a mindenhez „értő” külföldi geostratégiai elemzők jobban utána járnának a dolgoknak, akkor rájöhettek volna, hogy Párizs már hónapok óta arra készült, hogy fegyveres erőinek kijelölt egységeit Ukrajna „megsegítésére” küldje. Szerencsére nem mindenki volt rest, mert az Intelligence Online munkatársai tényfeltáró cikkben világítottak rá, hogy az előkészületek már tavaly év végén nagy erőkkel folytak.

A hírszerzésre szakosodott oldal beszámolója szerint a francia különleges erők tavaly év végén szigorúan titkos gyakorlatot tartottak egy esetleges ukrajnai beavatkozás előkészítésére. A több hetes felkészítés egy titkos gyakorlótéren történ és tavaly év végén kezdődött. A Persée névre keresztelt gyakorlat egy lehetséges ukrajnai helyzetet szimulál, amelynek célja, hogy a Beloruszból induló esetleges orosz offenzívának ellen tudjanak állni.

A dolgok úgy állnak, hogy a francia katonák felhasználták a 2022-es februári ukrán tapasztalatokat is, amikor Kijevnek sikerült megfékezni az orosz csapatok előretörését.

Az ezzel kapcsolatos gyakorlat egy hétig tartott, tesztelték a parancsnokok és katonaság teljesítményét és ellenőrizték a felszerelés minőségét.

Például, a 13. gyalogos dragonyos ezred, egy olyan helyen tesztelte tudását, amely nagyon hasonlít a Dnyepernek Kijevtől északra fekvő kanyarulatához. A gyakorlat célja az volt, hogy a drónok operátorait kiképezze olyan ellenséges, folyóval szabdalt területeken való harchoz, amelyek hasonlóak az ukrajnai körülményekhez.

Hirdetés

A gyakorlatokra többek között azért került sor, mert a francia drónok egyes típusai eddig nem bizonyultak megfelelőnek az adott viszonyokhoz. Ezzel összefüggésben az Intelligence Online érdekes megállapítást tett. Az oldal szerint kínai rendszerek segítettek Franciaország különleges erőinek pótolni a pilóta nélküli taktikai drónok hiányosságait. Ezzel kapcsolatban az a megjegyzés is napvilágot látott, hogy sokakban aggodalmat okozott, hogy a francia dróngyártók mennyire lemaradtak egyes modellek fejlesztésében.

Összességében elmondható, hogy már előzőleg Franciaország sokat tett azért, hogy csapatai jelen legyenek Ukrajnában.

Tehát, Párizs már akkor tervezte a katonai beavatkozást, amikor még csak éppen szóba került az amerikai–orosz párbeszéd Ukrajna ügyében.

Az azonban nem világos, hogy a francia katonák milyen felhatalmazás alapján lépnének ukrán földre. Mivel az EU nem egységes a kérdésben, vagyis nézeteltérések vannak azzal kapcsolatban, hogy kapjanak-e uniós felhatalmazást a britek és a franciák.

A kérdésnek ilyetén való felvetése jelenleg csak elméleti. Ugyanis az amerikaiak és az oroszok egymással tárgyalnak, illetve az amerikaiak tárgyalnak az ukránokkal is. Eljön majd az idő, amikor az oroszok közvetlenül az ukránokkal fognak egyeztetni.

Hirdetés
Hirdetés

Senki nem beszél az EU-ról.

Az EU olyan szinten marginalizálódott a globális politikában, hogy Oroszország és Amerika egymással egyezkedik, és nagyon úgy látszik, hogy egyiknek sincs esze ágában sem szóba állni Brüsszellel.

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!