Tavaszra felszámolják az Égei-tengeren található illegális migránstáborokokat, 37 ezer sátrazó bevándorlót zárt táborokba szállítanak, felgyorsítják menedékkérelmi eljárásokat, és szűkítik a civil szervezetek működési kereteit.
Görögország lezárja az Égei-tengeren található legális és illegális migránstáborokat, és a bevándorlókat a kontinensre szállítja zárt menekülttáborokba. A bejelentés része annak az átfogó programnak, melyet a júliusban választást nyert Új Demokrácia párt konzervatív kormánya hirdetett meg. A program célja a migráció kontroll alá vétele – melyet az eddig kormányzó szélsőbaloldali kormány elmulasztott – és a migrációs nyomás csökkentése.
A mostani bejelentést már korábbi jogi lépések és ígéretek előztek meg, melyek a kérelmek elbírálásának felgyorsítását, illetve a kiutasítások jogi megkönnyítését célozták meg. A kormány szintén tervezi a migránsokat taxiztató civil szervezetek engedélyeztetési eljárásának szigorítását.
Az egyik legjelentősebb ígéretet viszont még nem hajtották végre, miszerint a menedékjogot automatikus megtagadnák minden olyan bevándorlótól, aki bizonyítottan embercsempészeknek fizetett azért, hogy Európába hozzák.
A csomagnak egyébként két fontos célja van: az egyik, hogy rendet tegyen az országban, miután a szigetvilág egy részén egy ideje apokaliptikus állapotok uralkodnak, a másik pedig, hogy felkészüljön egy esetleges nagyobb invázióra, amennyiben a törökök felmondják az EU-val kötött migrációs egyezményüket.
Előbbit jól mutatja, hogy a baloldali kormány eddig konkrétan átengedte a migránsok nagy részét, hiszen míg az Égei-tenger szigetein található táborokban összesen csak 7 ezer embernek volt férőhely, addig éves szinten 60-70 ezer érkezett az országba. A maradék tömeg így egyszerűen tovább állt, vagy illegálisan sátrazott az apró szigeteken a táborok vagy települések szélén, vagy a szabad ég alatt tengődve várta elbírálását, ami akár hónapokon keresztül is eltarthatott.
A másik probléma viszont, bár kevésbé égető, mégis jelentős: Az új kormány egyik fő félelme, hogy mi történik, ha egyszer megszakad a Törökország és EU migrációs egyezménye, és Európára szabadul 3 millió migráns, hiszen ez a tömeg értelemszerűen rajtuk keresztül érkezne.
A görög kormány hozzáállása és intézkedései egyébként talán a legjelentősebbek az Európai Unióban, ugyanis Görögországon keresztül közel dupla annyi bevándorló érkezik, mint Spanyolországon és Olaszországon keresztül összesen.
Idén például Görögországban 62 ezer embert kaptak el, míg a másik két országban összesen is csak 38 ezret.
Már idén 20 ezer migránst terveznek táborokba szállítani az összesen 37 ezerre becsült menekülttömegből, és tavaszra tervezik a szigetvilág teljes megtisztítását. A következő hónapokra egyébként adókedvezményeket is biztosítanak a régiónak, így segítve azok regenerálódását.
A táborok jellege is megváltozik: az eddigi többnyire nyitott táborok helyett zárt, kitoloncolást megelőző táborokat hoznak létre. A miniszterelnök hangsúlyozta azonban: a táborok nem börtönök lesznek, de a bevándorlók azokat csak nyomós indokkal hagyhatják el, ellenőrzés mellett.
A másik fontos változás az lesz, hogy a táborokat eddig lehetőség szerint települések közelében helyezték el azok infrastruktúrája miatt, viszont azok mérete gyakran meghaladta a befogadó település méretét is, így komoly társadalmi ellentéteket okozva a bevándorlók és az őslakosság között.