A gyemekvállalás egy liberalizmusellenes cselekedet – egy angol filozófus szerint
A III. Budapesti Demográfiai Csúcs egyik nagy kérdése: visszafordítható-e az európai demográfiai válság?
A Hír TV stúdiójában Velkovics Vilmos műsorvezető faggatta Phillip Blond filozófust, többek között arról, hogy az értékválság az európai demográfiai válság egyik okozója-e?
Az egyén korlátlan szabadságát hirdető liberalizmus is az egyik fő oka, hogy kevés gyermek születik Európában – jelentette ki Phillip Blond angol filozófus a műsorban. A Demográfiai Csúcson részt vevő tudós kifejtette: a liberalizmus azt sugallja a mai kor emberének, hogy csak akkor lehet sikeres, ha magát állítja előtérbe. Ezzel szemben a gyermekvállalás pont ennek az ellenkezőjéről szól. David Cameron volt brit miniszterelnök tanácsadója szerint értékválság húzódik meg demográfiai válság mögött.
„A nyugat-európai kultúrát túlzottan áthatja a liberális kultúra. Ennek a lényegét, alapjait nézve ez tulajdonképpen a korlátlan individualizmusról (…), a korlátlan emberi akaratról szól. A gyerekeknek azt tanítjuk: egyedül te vagy. Te számítasz és légy sikeres. Persze, hogy nem fognak gyereket vállalni, hiszen a gyerekvállalás a leginkább liberalizmusellenes cselekedet. Ha mást helyezek önmagam elé, ha máshoz kötődöm, akkor ez az. Nézzük meg az olyan skandináv államokat, amelyeknek igazán családbarát politikájuk van: mégis csökken a népességük. Ha az okait keressük, ez egy értékprobléma. Kulturális probléma. Ha nem tudjuk újra modellezni az értékrendünket, amelyben megemeljük a gyemekvállalás értékét, addig a nyugat-európai társadalom népességfogyása folytatódni fog. A migráció nem megoldás a munkaerő pótlására, mert a migráció megfosztja a kibocsátó országokat a potenciális munkaerőt képviselőktől, amikor nettó migrációs áramlást generálnak. Az a fajta liberalizmus, amivel ma kerülünk szembe, immáron a szabadság legnagyobb ellensége. Azt akarja elérni: mindenki úgy éljen, ahogy a liberalizmus elvei azt megszabják – mondta a szakember, aki szerint a jelenleg a nyugati országokban a munkahelyen dolgozó és gyermeket vállaló nőknek valóságos büntetés a bérkülönbségekből adódó hátrányuk.
„A liberalizmus egy egységes identitást próbál mindenkibe belesulykolni, rásózni. És egyfajta marxista, abban az értelemben, hogy homogenitást próbál mindenkinek kikövetelni” – nyilatkozta Phillip Blond.
Forrás: Hír TV, Magyar Nemzet