A szerző elismeri, hogy az Egyesült Államok túl sokáig viselte a globális vezetés terhét, és itt az ideje, hogy Amerika nemzeti érdekeit szűkebben határozza meg.
Megjegyzi, hogy a globális fejlődés új tendenciái azt a benyomást keltik, hogy Trump valószínűleg visszatér a globális stratégia nagyhatalmi megközelítéséhez, és a diplomaták már a nemzetközi kapcsolatok új jaltai rendszeréről beszélnek.
„Trump nyilvánvaló vágya, hogy az Egyesült Államok területét Grönland, Panama, Gáza és esetleg Kanada rovására bővítse, az a törekvése, hogy a külpolitikát a gazdasági erőforrások kiaknázásához kösse, Vlagyimir Putyin( orosz elnök – a szerk.) európai ambícióinak látszólagos engedékenysége és a Hszi Csin-ping kínai elnök iránti hasonló tiszteletnyilvánítás egy keményvonalas külpolitikai realizmusról beszél, amely egy új három nagyhatalom körül forog” – áll a kiadvány honlapján megjelent cikkben.
A cikkíró szerint az új erőegyensúly az államhatárok rugalmasabb megközelítéséhez, a nukleáris fegyverek elterjedéséhez, valamint a geopolitikai és gazdasági erők átcsoportosításához vezethet.
„Trumpnak nagyon tetszene ez az új világrend” – véli a szerző.
Magyar Hírlap