Az Országgyűlés már korábban megszabta azokat a feltételeket, amelyek teljesülése esetén fogadhatja el hazánk a Next Generation Fund elnevezésű közös uniós hitelcsomagot, amely a koronavírus-járvány hatásainak ellensúlyozására szolgál – válaszolta újságírói kérdésre Gulyás Gergely a csütörtöki Kkormányinfón. A német elnökség és az Európai Parlament által kötött megállapodás, amely jogállamisági kritériumokhoz kötné az uniós források kifizetését és lényegében új jogállamisági eljárást vezetne be, a lisszaboni szerződés módosítása nélkül ellentétes a magyar Országgyűlés által szabott elvekkel, így annak érvényben maradása esetén nem szavazhatja meg a miniszterelnök az uniós költségvetést.
Gulyás Gergely leszögezte: elfogadhatatlannak tartják, hogy olyan döntést ne lehessen hozni a jogállamisággal kapcsolatban, amit bíróságon ne lehetne megtámadni.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy vélekedett, hogy valójában az a kérdés, a Magyarországot érintő kormányzati döntéseket Brüsszelben vagy Budapesten hozzák-e meg. Az uniós javaslat szerinte a fejlesztési forrásokkal való politikai zsarolásra adna lehetőséget a jövőben, ezért ilyen szabályozást nem tud elfogadni a kormány.
Hazánk alapvetően nem tartja jó megoldásnak a közös adósságvállalást, de a déli államokkal való szolidaritás jegyében hajlandó erre, hogy azok elkerüljék a beláthatatlan gazdasági következményeket – reagált egy másik felvetésre Gulyás Gergely, és hozzátette: Magyarországnak nincs szüksége a szóban forgó uniós alapra, mert, amennyiben szükséges, magunk is tudunk hitelt felvenni. Azt, hogy a jogállamiság nevében az Európai Unió alapvető szabályait rúgnák fel, nem tartjuk elfogadhatónak és nem támogathatjuk – mondta a miniszter.
Forrás: Magyar Nemzet