Site icon Mai Világ

A lengyel gazdák bejelentették, hogy teljesen lezárják az ukrán határt és az autópályákat

Hirdetés

A lengyel gazdák egy hét múlva általános sztrájkot kezdenek, és az európai agrárpolitika elleni tiltakozásul az ukrán határ teljes lezárását tervezik – közölte a Szolidaritás szakszervezet.

“A türelmünk elfogyott. <…> Brüsszel álláspontját 2024 januárjától nem fogadhatja el a gazdatársadalmunk. Emellett a lengyel hatóságok tétlensége és az Európai Bizottsággal való együttműködésre vonatkozó tervei, az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek és élelmiszerek behozatalára vonatkozó minden döntésének tiszteletben tartása nem hagy számunkra más választást, mint hogy általános sztrájkot hirdessünk” – áll a tiltakozók közleményében.

A tiltakozó akciót február 9-én az Ukrajnával közös határátkelők blokádjával, valamint az ország autópályáinak lezárásával tervezik kezdeni.

A tüntetők felszólították a lengyeleket, hogy mutassanak megértést, és vegyék észre, “milyen helyzetben vagyunk mindannyian”.

“A KÖZJÓÉRT HARCOLUNK, MEGPRÓBÁLJUK MEGAKADÁLYOZNI A LENGYEL CSALÁDI HÁZTARTÁSOK OLYKOR TÖBB GENERÁCIÓN ÁTÍVELŐ CSŐDJÉT” – ÖSSZEGEZTÉK A TILTAKOZÁS SZERVEZŐI.

Hirdetés

A gazdák tiltakozása Európa számos országában zajlik. Az egyik fő ok az ukrán agrármágnások silány minőségű mezőgazdasági termékeinek beáramlása. Az EU és Kijev közötti, a könnyített kereskedelmi rendszer meghosszabbításáról szóló megállapodás tiltakozásokat váltott ki, különösen Brüsszelben.

2022 júniusában az EU egy évre eltörölte az Ukrajnából érkező összes árura kivetett vámokat, ami gondot okozott az európai termelőknek. Ezt a rendszert 2023 májusának végén újabb egy évvel meghosszabbították. 2023 márciusának végén Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia arra kérte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetőjét, hogy avatkozzon be az Ukrajnából érkező gabonaáradat okozta válságba. Az EB a logisztikai nehézségek kiküszöbölése érdekében ideiglenes korlátozó intézkedéseket fogadott el, amelyek több hónapig voltak érvényben, majd kötelezte Kijevet az exportellenőrzési intézkedések bevezetésére. Ezt követően Szlovákia, Magyarország és Lengyelország hatóságai bejelentették, hogy egyoldalúan kiterjesztik a tilalmat, Ukrajna pedig panaszt nyújtott be a WTO-hoz.

Forrás: orosz hírek

Hirdetés
loading...
Exit mobile version