A MOL tulajdonosi köre – avagy kik híznak az új benzináron?
A MOL Nyrt. tulajdonosi köre nyilvános a MOL egyik weboldalán, a molgroup.info-n.
Eszerint a MOL részvények a következőképpen oszlanak meg:
Eszerint külföldi, főleg észak-amerikai (azaz Egyesült Államokbeli, esetleg kanadai) intézményi befektetők birtokolnak 31,37%-ot, a MOL Új Európa Alapítvány 10,49%-ot, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány 10%-ot, a Matthias Corvinus Collegium Alapítvány 10%-ot, a MOL Nyrt. KMRP Szervezetek 7,95%-ot, az OTP Bank 4,89%-ot, az ING Bank N.V. 4,18%-ot, az UniCredit Bank A.G. 4,2%-ot, hazai intézményi befektetők 9,11%-ot, hazai magánszemély befektetők 5,29%-ot, MOL Nyrt. saját részvényei 2,1%. Ezek a tulajdonosok „A” vagy „C” sorozatú részvényeket birtokolnak, összesen 102.428.681.578 forint névértékben.
A magyar állam egyetlen, 1000 Ft névértékű, de „B” sorozatú részvényt birtokol, ami az alapszabály szerint bizonyos szavazatelsőbbségi jogköröket biztosít neki.
A társaság a Barátság olajvezetéken keresztül, Európában egyedüliként az orosz Ural kőolajat importálja, amiből három (rijekai, pozsonyi és szászhalombattai) kőolajfinomítóján keresztül állít elő benzint.
Ez alapján még a kormány által bevezetett 480 Ft-os ársapkás eladási ár mellett is elképesztő, úgymond „tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti” 1335,1 milliárd forint (3,627 milliárd dollár) profitra tett szert a MOL az idén az első három negyedévben, gondolhatjuk, mekkora az profit az új, a hatósági ártól megszabadított, és a környéken az egyik legdrágábbá váló árak mellett.