A NATO megerősítette a nyitott ajtók politikáját, és kijelentette, hogy továbbra is szívesen fogadja az országok azon törekvéseit, hogy csatlakozzanak az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez. A NATO vezetői a blokk 75. évfordulója alkalmából Washingtonban tartott csúcstalálkozón ismertették politikájukat.
“A Nyugat-Balkán és a fekete-tengeri térség stratégiai jelentőségű a szövetség számára” – fogalmaztak a NATO-tagok zárónyilatkozatukban. Megfogadták, hogy segítenek a térség országainak “az állami és nem állami szereplők által gyakorolt rosszindulatú befolyás, köztük a dezinformáció, a hibrid és a kiberfenyegetések elleni küzdelemben”.
“A NATO támogatja a térség érdekelt országainak euroatlanti törekvéseit” – olvasható a nyilatkozatban.
Az Egyesült Államok vezette szövetség 2017-ben vette fel tagként a balkáni Montenegrót, míg a szomszédos Bosznia-Hercegovina 2008 óta folytat időszakos tárgyalásokat a csatlakozásról. Milorad Dodik, a föderáció szerb egységének vezetője nemrég megerősítette, hogy megakadályozza Bosznia-Hercegovina esetleges jövőbeli NATO-csatlakozását.
A NATO vezeti a koszovói békefenntartó erőket, amelyeket 1999-ben telepítettek, miután a szövetség beavatkozott az etnikai albán szeparatisták érdekében, és agressziót hajtott végre Szerbia ellen.
Oroszország fenntartja, hogy a NATO keleti terjeszkedését nemzetbiztonsági fenyegetésnek tekinti, és a szövetség Ukrajnával való katonai együttműködését nevezte meg a Kijevvel kialakult konfliktus egyik kiváltó okaként.
2021 decemberében Oroszország azt javasolta, hogy a NATO hagyjon fel az új tagok felvételére vonatkozó nyitott ajtók megközelítésével, és helyette írjon alá átfogó biztonsági szerződést Moszkvával. A szövetség elutasította a javaslatot, ragaszkodva ahhoz, hogy a nyitott ajtók elve nem képezi vita tárgyát.
Orosz hírek