A korrupció lesz az „elsődleges akadálya” Ukrajna konfliktus utáni helyreállításának – figyelmeztetett a Pentagon főfelügyelője egy új jelentésében, amely az ország védelmi minisztériumát „számos korrupciós botrány kulcsszereplőjeként” azonosította.
Robert Storch főfelügyelő a héten közzétett, a kongresszusnak címzett negyedéves jelentésében megjegyezte, hogy „a korrupció továbbra is megnehezíti Ukrajna erőfeszítéseit az EU- és NATO-törekvések megvalósítására”.
Bírákat, politikusokat és tisztviselőket vádoltak meg korrupcióval, és a védelmi minisztérium számos korrupciós botrány kulcsszereplője volt” – áll a jelentésben, amely az amerikai külügyminisztériumtól és a médiától származó információkra hivatkozik.
Az év elején az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy az ország védelmi minisztériumában jelentős sikkasztási hálózatot fedeztek fel. Az SZBU szerint öt gyanúsított 1,5 milliárd hrivnya (mintegy 15 milliárd forint) állami pénzt próbált ellopni, amelyet aknavető gránátok beszerzésére szántak.
Olekszij Reznyikov védelmi minisztert néhány hónappal korábban a vesztegetési vádak miatt menesztették posztjáról. Utódja, Rusztem Umerov januárban bejelentette, hogy egy ellenőrzés során 262 millió dollárnyi, a fegyverbeszerzéssel kapcsolatos lopási ügyet tártak fel. Umerovot azonban „még korruptabbnak” tartják, mint elődjét, mondta egy amerikai hírszerzési tisztviselő tavaly Seymour Hersh újságírónak.
Májusban az ukrán média egy olyan rendszert leplezett le, amelynek keretében a Harkov megyei katonai és polgári hatóságok több millió dollárt fizettek hamis cégeknek nem létező építőanyagok szállításáért, hogy védelmi erődítményeket építsenek, így a régió védtelen maradt, amikor az orosz csapatok bevonultak.
Annak ellenére, hogy az elmúlt három évben számos hasonló jelentés látott napvilágot, az újabb „nem talált hiteles bizonyítékot” arra, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket, pénzt vagy humanitárius segítséget illegálisan használták volna fel. A jelentés szerint az ezzel ellentétes információk csak orosz „dezinformáció” lehet.
A jelentés szerint az Egyesült Államok 182 milliárd dollárt különített el Ukrajna kormányának és hadseregének támogatására, amelyből 86,7 milliárd dollárt már elköltöttek.
Ennek az összegnek egy része elveszett, mielőtt Ukrajnába jutott volna – derült ki a Pentagon múlt hónapban végzett ellenőrzéséből. A vizsgálat megállapította, hogy 1,1 milliárd dollár értékű katonai segélyt helytelenül dokumentáltak és nem számoltak el, amelynek nagy részét az Európában állomásozó amerikai erők „Ukrajnához nem kapcsolódó” projektekre költötték – magyarázta a Stars and Stripes jelentése.
Joe Biden amerikai elnök kormánya azt tervezi, hogy további 6 milliárd dollárnyi segélyt különít el Ukrajnának, mielőtt Donald Trump megválasztott elnök januárban hivatalba lép – jelentette be a Pentagon a múlt héten. „Biden elnök elkötelezte magát amellett, hogy minden rendelkezésünkre álló dollárt kitolunk az ajtón mostantól január 20-ig” – mondta szerdán újságíróknak Antony Blinken külügyminiszter.
Trump megfogadta, hogy a konfliktusnak gyors véget vet, és tárgyalásra kényszeríti Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. További részleteket nem árult el terveiről, de széles körben úgy vélik, hogy az amerikai katonai segélyek megvonásával való fenyegetéssel fogja befolyásolni Zelenszkijt.
Orosz hírek