A pénzügyminiszter szerint bizonyos termékeknél indokolt lehet az árak rögzítése
Zuhanunk – ez volt Varga Mihály válasza az ATV riporterének, aki az idei gazdasági kilátásokról kérdezte az Egyenes Beszéd című műsorban. A pénzügyminiszter szerint már annak is örülni kell, ha 2020-ban „pozitív nulla” lesz a növekedés mértéke. Azaz nem fordul negatívba a mutató. Mint mondta, a magyar gazdaság legalább negyedrészben kitett a német gazdaságban, így az ottani kedvezőtlen gazdasági helyzet hatással lesz a magyar növekedésre.
A miniszter a tegnap bejelentett gazdaságvédelmi intézkedésekről azt mondta, hogy a hiteltörlesztési moratóriummal mintegy 3000 milliárd forintot hagytak a gazdaságban: a vállalkozásoknál, magánszemélyeknél. Szerinte most ez volt a legsürgősebb, a munkájukat elvesztők megsegítése a következő körben kerülhet napirendre, amikor az elbocsátások ténylegesen beindulnak. Ennek jeleit egyelőre nem látni a statisztikában, de Varga Mihály szerint nem lehetnek kétségeink, hogy erre sor fog kerülni.
miniszter az euró árfolyama (360 forint közelében mozog a kurzus) kapcsán ismételten jelezte, hogy a kormánynak nincs árfolyamcélja, valamint úgy értékelt, hogy a piac jelenleg így áraz.
A hatósági árak bevezetéséről – hírek szerint egyes kiskereskedők brutálisan emelik áraikat a piacokon – azt mondta, hogy például egészségügyi termékek, a járvány terjedését megakadályozó eszközök esetében indokolt lehet az alkalmazása. Az élelmiszerekkel összefüggésben azonban nem tett ilyen kijelentést.
A hírre, mely szerint az Európai Unió mintegy 2000 milliárd forint összegű támogatást biztosítana Magyarország számára a koronavírus negatív gazdasági hatásainak kivédésre, Varga Mihály közölte, hogy ő nem tud szabad forrásról. Brüsszel a mostani költségvetési ciklusban rendelkezésre álló kohéziós alap még fel nem használt részéből különítene el erre a célra forrásokat, csakhogy Magyarország a rá jutó részt már teljes egészében lekötötte. Így valójában egy nem létező pénzt kínálna fel az Európai Unió – sommázta a pénzügyminiszter.
Forrás: Privátbankár