A rák miatti halálesetek 40 százaléka megelőzhető lenne a szakemberek szerint!
A magyarok egyik legnagyobb félelme a daganatos megbetegedés.
Szinte nincs olyan nap, hogy ne találkoznánk valamilyen daganatos megbetegedéssel kapcsolatos hírrel: ha nem a médiában, akkor a szomszédban, a családban, az ismerősi körben. A tendencia sajnos azt mutatja, sokan nincsenek tisztában a prevenció fontosságával, pedig a WHO adatai szerint a rákos megbetegedések miatt bekövetkezett halálozások 40%-a odafigyeléssel megelőzhető lenne.
Bár az európai lakosság mindössze a világ népességének egynyolcadát teszi ki, mégis a daganatos esetek közel negyedét itt regisztrálják, évente 3,7 millió új megbetegedéssel. Mi, magyarok Európában sajnos az élmezőnyben vagyunk ezen a téren: 2013-ban Horvátországgal, Szlovákiával, Szlovéniával, Dániával és Lettországgal együtt a daganatos megbetegedések nálunk okozták a legtöbb halálesetet – 100 000 lakosra vetítve legalább 300 esetben.
A KSH adatai alapján a rosszindulatú daganatos megbetegedések száma az elmúlt másfél évtizedben folyamatosan emelkedett itthon: míg 1999-ben közel 141 ezer ilyen esetről számoltak be, 2015-ben ez már közel 348 ezer volt – ebből közel 146 ezer férfi és több mint 202 ezer nő.
Az egészségünkkel kapcsolatos bizonytalanság és az ebből fakadó stressz a mindennapokra is rányomja a bélyegét. A Generali reprezentatív kutatása szerint itthon a megkérdezettek jelentős része (28%) fél a daganatos betegségektől, ennek ellenére a megelőzésben kulcsszerepet játszó rendszeres szűrővizsgálatokra sokan nem mennek el – többek közt a tünetek hiánya, a hosszú várakozási idő illetve a diagnózistól való félelem miatt.
Bármi is tartott vissza minket eddig a szűréstől, érdemes minél hamarabb rászánnunk magunkat.
Az állami ellátásban akár saját kérésre is történhet szűrővizsgálat, de a kapacitáshiány miatt erre csak fokozott kockázat esetén van lehetőség. Szerencsésebb eset, ha a szűrővizsgálatok orvosi tanácsra, előzetes rizikófelmérésen történnek: egyrészt rábízhatjuk magunkat a háziorvosunkra, másfelől magánorvosi ellátás keretében is kérhetjük egészségi állapotunk felmérését, utóbbi azonban komolyabb költséggel is járhat.
Forrás: privatbankar.hu