Európa

A szakértők elárulták, mikor csatlakozhat Ukrajna a NATO-hoz

Hirdetés

Nem valószínű, hogy Ukrajna a közeljövőben a NATO-tagja lesz – mondták híradónknak külpolitikai szakértők annak kapcsán, hogy a katonai szervezet főtitkára kijelentette: Ukrajna jövője a NATO-ban van, amivel minden tag egyetért. Orbán Viktor erre twitteren egy csodálkozó reakciót tett közzé. Ukrajna csatlakozása már 2008 óta napirenden van, de közben Oroszország háborút indított ellene, márpedig konfliktusban levő országot nem vesz fel tagjai közé a NATO.

Koszorúval emlékezett meg a mészárlás áldozatairól Bucsában Jens Stoltenberg még csütörtökön. A NATO-főtitkár Kijevben is járt aznap, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozott. Stoltenberg pénteken már azt jelentette be a németországi Ramsteinben, hogy meghívta Zelenszkijt a júliusi vilniusi NATO-csúcstalálkozóra.

“TEGNAP KIJEVBEN AZT MONDTAM, HOGY UKRAJNA JÖVŐJE AZ EUROATLANTI CSALÁDBAN VAN ÉS MINDEN NATO-TAG EGYETÉRT ABBAN, HOGY UKRAJNA IS NATO-TAG LESZ. MOST VISZONT AZ A FONTOS, HOGY GARANTÁLJUK AZ ORSZÁG GYŐZELMÉT” – MONDTA STOLTENBERG.

Orbán Viktor erre Twitter-bejegyzésében mindössze úgy reagált: “micsoda?”, mintegy csodálkozásként. Ukrajna csatlakozása már 2008 óta, az orosz-grúz konfliktus kirobbanását követően napirenden van a katonai szövetségben. A KDNP honlapján mai napig fellelhető cikk arról számolt be az év augusztusában, hogy Orbán Viktor levelet írt az orosz grúz háború kapcsán több országnak. Ebben az akkor még ellenzéki vezető arról írt, hogy Ukrajnát mielőbb fel kell venni a NATO-ba.

“UKRAJNA JELENLEG A NYELVTÖRVÉNY RÉVÉN AZ OTT ÉLŐ NEMZETI KISEBBSÉGEKET ELNYOMJA. FŐLEG EMIATT ROMLOTT MEG AZÓTA A VISZONY UKRAJNÁVAL” – MONDTA HÍRADÓNKNAK NÓGRÁDI GYÖRGY. A BIZTONSÁGPOLITIKAI SZAKÉRTŐ SZERINT A NATO IS MÁSHOGY ÁLLT KORÁBBAN PÉLDÁUL MOSZKVÁHOZ.

Hirdetés

“1990-ben a NATO bejelentette, hogy mostantól politikai szervezet és partnere Oroszország. Tessék megnézni, hogy az elmúlt években ez a viszony mennyit romlott változott, tehát ma nincs napirenden” – tette hozzá a szakértő.

“Amíg a konfliktus tart, addig nem vesznek fel tagállamot, mert ez azt jelentené, hogy automatikusan belépnek abba a konfliktusba” – ezt már Szent-Iványi István mondta híradónknak.

A korábbi összellenzéki külpolitikai kabinetvezető biztos benne, hogy Ukrajna előbb-utóbb csatlakozik.

“NYILVÁNVALÓ, HOGY EGY SZÁNDÉKNYILATKOZATRÓL VAN SZÓ, EGY MEGERŐSÍTETT SZÁNDÉKRÓL, HOGY UKRAJNÁT FELVEGYÉK, DE NEM ARRÓL, HOGY EZ A KÖZELJÖVŐBEN MEGTÖRTÉNIK. ILLETVE MEGTÖRTÉNHET AKKOR, AMIKOR A HÁBORÚNAK VÉGE LESZ” –

Szekeres Imre, korábbi honvédelmi miniszter azt mondta híradónknak: volt már példa arra, hogy feszült helyzetben lett valaki a NATO tagja. Felidézte, hogy Törökországot is akkor vették fel, mikor már Görögország is tagja volt a NATO-nak, és akkoriban a két ország között nagyon kiélezett helyzet volt.

Hirdetés

Kerestük a kormányt is, hogy a miniszterelnök Twitter-üzenetén kívül milyen módon kommunikálták hivatalos álláspontjukat a NATO felé. Válaszukban azt írták, hogy minden fórumon kifejtették, hogy addig nem támogatják az ukrán euroatlanti törekvéseket, amíg az országban élő magyarok vissza nem kapják 2015 előtti jogaikat.

Forrás:

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!