Site icon Mai Világ

A szerbiai választásokat is el akarták csalni Sorosék

Hirdetés

A Nyugat-Balkán mindig is egy stratégiailag fontos geopolitikai terület volt. Az illegális migráció 2015-ös beindulása óta azonban ez a térség különösen kiemelt szerepet játszik, és ezért Európa biztonsága szempontjából sem mindegy, hogy ki és hogyan gyakorolja a politikai hatalmat ezen területhez tartozó országok felett. Ezt pedig Sorosék is tudják, ezért is fordítottak kiemelt figyelmet a 2023. december 17-én megrendezésre került szerbiai választásokon.

A Balkan Insight a Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) angol nyelvű honlapja, amely napi híreket, valamint elemzéseket és mélyebb cikkeket is nyújt számos ország kulcsfontosságú kérdéseiről: ezek főleg Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Koszovó, Észak-Macedónia, Moldova, Montenegró, Románia és Szerbia, valamint alkalmanként Törökország és Görögország.

A BALKAN INSIGHT 2019-TŐL UKRAJNÁRA, A CSEH KÖZTÁRSASÁGRA, SZLOVÁKIÁRA, MAGYARORSZÁGRA ÉS LENGYELORSZÁGRA IS KITERJESZTETTE TUDÓSÍTÁSAIT.

A csapat nagy részét a balkáni országok helyi újságírói alkotják. Évente több mint 200 helyi újságíró cikkeit publikálják, többnyire a programjaikban – a Balkan Fellowship for Journalistic Excellence, a Balkan Transitional Justice Initiative és a BIRN Summer School of Investigative Journalism – részt vett öregdiákok hálózatára támaszkodva.

Az ilyen szervezetek mindig összetartanak és hálózatosodnak: egymásra hivatkoznak és díjakat osztogatnak egymásnak. Nincs ez másképp a Balkan Insight esetében sem: a lap írásait idézték többek között az Európa Tanács, az Európai Parlament, a Human Rights Watch, az Amnesty International és a Freedom House által kiadott jelentésekben.

Hirdetés

Az online lap évente közzéteszi az adott év „hőseit” felsoroló listáját. A 2021-es kiadásban szerepelt az a Nyomtassteismozgalom is, amely a 2022-es választásokon az azóta komoly külföldi befolyásolási botrányba keveredett ellenzéki összefogást segítette. A 2022-es listára pedig azt a Törley Katalint választották ki, aki a tanártüntetések egyik felbujtója volt.

A Nyomtass te is! egy 2017-ben indított ingyenes, közösségi terjesztésű hírújság. A saját magát XXI. századi szamizdatként bemutató lapot az eDemokrácia Műhely Egyesület adja ki.

A KEZDEMÉNYEZÉS CÉLJA, HOGY BALOLDALI HÍRPORTÁLOK (PÉLDÁUL A 444, TELEX, ÁTLÁTSZÓ) LERÖVIDÍTETT CIKKEIT MINÉL SZÉLESEBB RÉTEGEKHEZ JUTTASSA EL, EZZEL ELLENSÚLYOZVA A KORMÁNYKÖZELI SAJTÓT.

A két A/4-es oldalból álló újságot bárki szabadon kinyomtathatja és terjesztheti saját környezetében.

Az eDemokrácia Műhely Egyesületet Soroshoz köthető liberális értelmiségiek alapították 1998-ban: L. László János újságíró, a Demszky-érában a Budapest Portál felelős szerkesztője volt, Sükösd Miklós, a Közép-Európai Egyetem docense (1996-2009) szakmai vezetője volt a szervezetnek. Partnereik között szerepel a Norvég Alap és az Ökotárs Alapítvány (LMP pártalapítványa volt). Eddig (legalább) három pályázatot nyertek a Soros Alapítványtól. Összegeket nem tüntettek fel, a 2002-es Soros Évkönyv szerint a „Kerepes-Szilasliget – Közérdekű adatok a kormányzati és önkormányzati honlapokon” tanulmány elkészítéséhez és az ehhez kapcsolódó hírlevél kiadásához összesen 2 millió 400 ezer forintot kaptak. Noha tevékenységük egy részét az átláthatóság megkövetelése képezi, a honlapjukon elérhető közhasznúsági jelentésekben (például 2016 és 2017) csak az szerepel, hogy nemzetközi forrásból kaptak támogatást. A támogató neve, a támogatott program megnevezése és a támogatási összeg (nem beszélve annak felhasználásáról) nem látható.

Hirdetés

A Balkan Insight donorjai között ugyan nem virít ott rögtön a Nyílt Társadalom Alapítványok logója, de már megszokhattuk, hogy Sorosék gyakran egy másik szervezeten keresztül öntik a pénzt egyes NGO-kba illetve médiumokba, pontosan a figyelemelterelés miatt. Ebben az esetben ez az álca szervezet a Civitates, egy „filantróp kezdeményezés”, melynek tagjai között ott van Sorosék alapítványa is – megjegyezzük, hogy más olyan NGO-kkal együtt, amelyek szintén kapnak finanszírozást a spekulánstól (így például a Stefan Bathory Foundation).

Viszont a lapot kiadó szervezetnek, a BIRN-nek a partnerei között található az Átlátszó, a Belgrade Centre for SecurityPolicy (amelyet többek között az OSF is finanszíroz 400 ezer dollárral), a Belgrade Open School (amelyet a Fund for an Open Society Serbia pénzel), valamint a Direkt36 és a CEU is.De ami a lényeg, a térségben fellelhető valamennyi Nyílt Társadalom Alapítványok iroda fel van sorolva a partnerek között: a Kosovo Foundation for Open Society – KFOS, az Open Society Foundation Serbia, Open Society Fund Bosniaand Herzegovina, és végül az Open Society FoundationAlbania.

Ezért cseppet sem meglepő, hogy a szerbiai választások közeledtével, egészen pontosan 2023. december 11-én a Balkan Insight oldalán megjelent egy cikk „A szerbek egyre kevésbé félnek a rezsim választási ijesztgetéseitől” címmel. Ebben azt sugallják, hogy a kormányzó párt megfélemlít embereket, hogy rájuk szavazzanak – persze névtelen beszámolókra hivatkozva, illetve egy olyan, Centre for Research, Transparency and Accountability nevű szervezetre, amelyet a USAID-en és a National Endowment for Democracyn keresztül az amerikai demokraták pénzelnek. Ne feledjék, hazánkban is a demokrata párti körök próbálták meg befolyásolni a választásokat az Action for Democracy segítségével.

NYUGAT-BALKÁN REGIONÁLIS SZERVEZETET HOZTAK LÉTRE NOVEMBERBEN

Nem akarunk rosszindulatúnak hangzani, de kissé gyanús, hogy kicsit több mint egy hónappal a szerb időközi választás előtt, 2023. november 6-án nagy számban gyűltek össze Soros katonái Belgrádban. A Nyílt Társadalom Alapítványok-Nyugat-Balkán és a Rockefeller Testvérek Alapja a délkelet-európai régióban működő adományozók harmadik fórumát tartották meg.

Hirdetés
Hirdetés

A fórumon, amelynek címe „A polikrízisre adott válasz megvitatása” volt (Soros használta ezt a fogalmat 2023 januárjában egy Project Syndicate cikkben), több mint 120 állami- és magánadományozó, valamint a nyugat-balkáni „filantróp szervezetek” mintegy 150 képviselője vett részt, első alkalommal a legutóbbi, 2019-es szkopjei összejövetel óta.

A kétnapos zártkörű rendezvény plenáris ülések köré épült, amelyek az adományozói trendek feltérképezését, a változásokkal kapcsolatos reflexiókat és a régióra és Európára vonatkozó előrejelzéseket, valamint a prioritások és megközelítések egymás közötti újragondolását lehetővé tevő tematikus munkacsoportokat foglaltak magukban.

„Mi a Nyílt Társadalom Alapítványoknál úgy döntöttünk, hogy egy kompakt regionális egység, a Nyílt Társadalom Alapítványok Nyugat-Balkán elnevezésű szervezet elindításával fokozzuk hatásunkat. Ez az egység szorosan együtt fog működni más progresszív magán- és kormányzati szereplőkkel, hogy támogassa a digitális átalakulás, a zöld átmenet, az európai integráció, valamint a gazdasági és politikai együttműködés terén megvalósuló regionális kezdeményezéseket” – jelentette ki Andi Dobrushi, az újonnan létrejövő szervezeti egység igazgatója.

Mindez annak közepette zajlik, hogy egymás után építik le a Soros-féle szervezetek irodáit Berlinben, Londonban és Brüsszelben is, a barcelonai irodát pedig már bezárták. Ebből kiindulva joggal feltételezhetjük, hogy a birodalom örököse, Alex Soros befejezettnek tekinti a munkát Nyugat-Európában, és az erőforrásokat Közép-Európa és a Nyugat-Balkán átalakítására kívánja összpontosítani. Más magyarázat számunkra nehezen elképzelhető.

NEM ELŐSZÖR NYÚLNAK BELE SOROSÉK A SZERB BELPOLITIKÁBA

Ismerős lehet Szrgya Popović neve – a hivatalos felforgató még 2017-ben, a hasonlóan káros tevékenységeket végző Gulyás Márton meghívására járt Budapesten. Azonban régebb óta fiatal honfitársaink akár onnan is emlékezhetnek rá, hogy ő és CANVAS elnevezésű szervezete vezette 2000-ben Slobodan Milosevic szerb köztársasági elnök megbuktatását.

Popović eleinte a belgrádi politikailag aktív diákszervezet, az Otpor! (szerb szó, jelentése: ellenállás) alapítójaként vonta magára a nemzetközi figyelmet. 1998 októberében hozta létre a mozgalmat, melynek feladata a Belgrádi Egyetem diákjainak sérelmeivel való foglalkozás volt – a legelején legalábbis. Később ugyanis ő és az Otpor! többi alapítója kiképzést kaptak az amerikaiaktól. Popović kormányváltó specialista karrierjét egy olyan művelettel kezdte, amelyet a CIA, az USA kormánya és annak „civil” szervezetei (mint például az USAID), valamint Soros György Nyílt Társadalom Intézete finanszírozott – írja a tuzfalcsoport.blogstar.

origo

Hirdetés
loading...
Exit mobile version